सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

जिल्लाका किसानको तरकारी फालाफाल, बाह्य जिल्लाको तरकारी आयात खुला


विजयकुमार बौडेल – 
वैशाख १७ – पाल्पामा बाह्य जिल्लाको तरकारी आयातमा रोक लगाएपछी जिल्ला भित्रैको तरकारी सुरक्षित हुँदाहुँदै फेरी प्रशासनले आयात खोल्दा नागरिकले जोखिम बढेको महसुस गरेका छन् ।

किसानकै मुल्यमा तरकारी पाउँदा नागरिक खुसी भएपनी जिल्ला प्रशासन कार्यालयले व्यापारीहरुको दवावमा जिल्ला बाहिरका तरकारी आयात खुला गरेपछी नागरिकहरुले जोखिम महसुस गरेका हुन् । कोरोना भाईरस संक्रमणको जोखिमका कारण केही समय अघि जिल्ला बाहिरको तरकारी रोक लगाएपछी तानसेनमा पाल्पाकै ग्रामिण क्षेत्रका तरकारीले बजार पाउन थालेको थियो ।

तानसेन ८ का एक किसानले भन्नुभयो “हाम्रा बारीका तरकारी नबिकेर हैरान छ, अव उत्पादन हुने तरकारी कहाँ बेच्ने हो ठेगान छैन । प्रशाशनले बाहिरी जिल्लाबाट ल्याउन खुला गरेछ । यहीँको उत्पादनलाई प्राथमिकता दिए त जोखिम पनी कम हुन्थ्यो नी । खै, हाम्रो कुरा कस्ले सुन्ला र ?”

नागरिकहरु पनी जिल्ला भित्रैका ग्रामिण क्षेत्रका तरकारी प्रयोग गर्न पाउँदा खुसी थिए । यसैविच माथागढी बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्था चिदीपानीले गाउँका काफल, कांक्रा, गाभा, भुटुक, सिब्लीगान, गोलेभेडा, धनिया लगायत स्थानीय जातका अर्गानिक उत्पादन तानसेन ल्याएपछी उपभोक्ताहरुले हारालुछ भएको छ ।

जिल्ला बाहिरको तरकारीमा कोरोना संक्रमणको जोखिम हुने भएकाले उपभोक्ताहरु जिल्ला भित्रैको तरकारी खरिदमा हारालुछ भएको हो । संस्थाले स्थानीय किसानहरुले उत्पादन गरेका उत्पादनहरु खरिद गरि सस्तोमा बिक्री गरेको छ । तानसेनका शान्ति बस्यालले गाउँका तरकारी अर्गानिक पनी हुने र बाह्य जिल्ला बाट आउने तरकारीमा जस्तो जोखिम पनी नहुने भएकाले जसरी हुन्छ जिल्ला भित्रैको उत्पादन किन्न लालायित भएको बताउनुभयो ।

“प्रशासनले बाह्य जिल्लाबाट आउने तरकारी आयातमा रोक लगाएकै ठिक थियो । यस्तो कोरोना संक्रमणको बेला जोखिम हुने बिषयमा अहिले आत्तिएर खोल्नुपर्ने अवस्था नै थिएन ।” बस्यालले भन्नुभयो । “स्थानिय क्षेत्रका जुनसुकै उत्पादनले बजार पाएको थियो, जिल्ला भित्रैका किसानका उत्पादनले प्राथमिकता र मुल्य पाएका थिए । बाह्य जिल्लाबाट तरकारी आयात खुला गर्नु गलत नै भएको हो । उपभोक्ता बाहिरबाट आएको तरकारी नभई मर्ने अवस्था आईसकेको थिएन ।”

प्रशाशनको निर्णयले तानसेन नगर यूवा परिषद र माथागढी सहकारीकोे निश्वार्थ र सहज रुपमा तरकारी उपलब्ध गराउने कार्य निरुत्साहित भएको बस्यालको भनाई छ । जिल्लाको उत्पादनलाई निरुत्साहित गरेको भन्दै तानसेन यूवा परिषदले निरन्तर रुपमा गरेको सेवामा रोक लगाएको परिषद अध्यक्ष गुरास आत्रेयले बताउनुभयो ।

माथागढी सहकारी संस्था लिमिटेडले भने ग्रामिण क्षेत्रका घर घरमा उत्पादित अर्गानिक उत्पादन बजार पर्याईरहेको संस्थाका अध्यक्ष राजकुमार पन्थीले बताउनुभयो । सहकारीका धेरै किसानहरुका उत्पादन खेर गएको अवस्थामा सहकारीले बिक्रि गरिदिने योजना ल्याएको पन्थीको भनाई छ ।

जिल्ला भित्रै पर्याप्त तरकारी हुँदाहुँदै प्रशासनले यहाँका किसानलाई वेवास्ता गरि व्यापारीहरुको दवावमा बाह्य जिल्लाको तरकारी आयात खुला गर्नु जोखिमका हिसाबले गलत भएको सरोकारवालाहरुको भनाई छ ।