सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

समुदाय द्धारा व्यवस्थित क्वारेन्टाईन निर्माण

विजयकुमार बौडेल – 
जेठ २२ – कोरोना भाईरस संक्रमण नियन्त्रण गर्न तानसेन ९ मदनपोखराको समुदायले व्यवस्थित क्वारेन्टाईन निर्माण थालेका छन् ।

तानसेन नगरपालिका वडा नं. ९ मदनपोखराका नागरिकहरुले स्वतस्फुर्त रुपले दमकडाको माण्डव्य बहुमुखी क्याम्पसमा व्यवस्थित क्वारेन्टाईन निर्माण थालेका हुन् । २५ जना क्षमताको व्यवस्थित क्वारेन्टाईन निर्माण गर्न लागेको व्यवस्थापन समिति संयोजक प्रकाश पंगेनीले बताउनुभयो ।

“स्थानिय यूवाहरुले धेरै सक्रिय भएर सहयोग गर्नुभएको छ । सबैजनाले विपत्तीको समयमा सामाजिक जिम्मेवारी सम्झेर काममा लाग्नुभएको छ ।” संयोजक पंगेनीले भन्नुभयो । “कोरोना भाईरस संक्रमणको संभावित जोखिम कम गर्न स्थानिय तहहरु पनी लागीरहेकै छन् तर यसमा समुदायको पनी प्रमुख जिम्मेवारी हुन्छ । त्यही अनुसार हामीले जिम्मेवारी पुरा गर्न लागेका हौं ।”

हरेक कामका लागी सरकारको मुख ताक्नु नपर्ने भन्दै मदनपोखराका समुदायले विपत्तीको बेला स्थानिय तहलाई सघाउनुपर्ने भावनाले क्वारेन्टाईन निर्माण गरिएको संयोजक पंगेनीको भनाई छ ।

क्वारेन्टाईनमा बस्नेहरुलाई खाट, ओड्ने ओछ्याउने कपडा, खाना, सरसफाईका सामग्री, धारा, चर्पी लगाएतको व्यवस्थापन गरिएको स्थानिय व्यवस्थापन समिति सदस्य सुरेश भट्टराईले बताउनुभयो । “भारत लगाएत अन्य स्थान बाट आएका तानसेन ९ का नागरिकहरुलाई बिचल्लीमा नपारी सुरक्षित रुपमा बस्ने व्यवस्थापन गर्ने हाम्रो उद्देश्य हो ।” भट्टराईले भन्नुभयो । “बाहिरबाट आएका यहाँका नागरिकहरुलाई हामी जसरी पनी व्यवस्थापन गरेर सुरक्षित तरिकाले राख्छौं ।”

तानसेन ९ का वडाध्यक्ष हरिसुमर रेग्मीले स्थानिय समुदायको व्यवस्थापनमा व्यवस्थित क्वारेन्टाईन निर्माण हुनु खुसीको कुरा भएको बताउनुभयो । “स्थानिय तहहरु पनी संक्रमण कम गर्न योजना बनाएर लागेका छौं । यसमा समुदायको सहभागीता हुनु उदाहरणिय काम हो ।” वडाध्यक्ष रेग्मीले भन्नुभयो । “यसको व्यवस्थापनमा खट्नुभएका सम्पुर्णलाई धेरै धेरै धन्यवाद छ । आवश्यक परेका विभिन्न सहयोग गर्न स्थानिय तह तयार छ ।”

क्वारेन्टाईनमा बस्नेहरुलाई विहानमा योगा सिकाउने समेत तयारी रहेको स्थानिय नेत्र घिमिरेले बताउनुभयो । “स्वस्थ रहन र रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन योगा जरुरी छ ।” घिमिरेले भन्नुभयो । “यहाँको क्वारेन्टाईनमा बस्ने नागरिकहरुलाई हामी कुनै पनी समस्या आउन नदिने गरि लागीरहेका छौं ।”

जम्मा ११ वटा कोठाको प्रयोग गरेर क्वारेन्टाईन निर्माण गरिन लागेको दमकडा क्रिकेट क्लबका बोर्ड मेम्बर गोपाल तिमिल्सेनाले जानकारी दिनुभयो । ”११ वटै कोठाको सरसफाई कार्य सम्पन्न भईसकेको छ । विद्युत, धारा लगाएत पनी जडान भईसकेको छ ।” तिमिल्सेनाले भन्नुभयो । “यूवाहरुले सक्रियता पुर्वक साथ दिईरहनुभएको छ ।”

क्वारेन्टाईनमा बस्नेहरुलाई सुरक्षित तरिकाले पारिवारिक भेटघाट गर्न र घरबाटै खाना ल्याउने व्यवस्थापन गरिएको व्यवस्थापन समिति सदस्य छबिलाल भट्टराईले बताउनुभयो । व्यवस्थापन समितिले क्वारेन्टाईनमा बस्नेहरुको सुरक्षाको लागी आचारसंहिता समेत बनाएको छ । बिहान बेलुका व्यक्तिगत सरसफाई तथा खाना समय तालिका समेत समितिले बनाएको छ ।

विपत्तीको समयमा संक्रमण नियन्त्रणका लागी मदनपोखराको समुदायले गरेको यो कामले धेरै ठुलो सामाजिक जिम्मेवारी निर्वाह गरेको सरोकारवालाहरुले बताएका छन् ।