सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

बगनासकाली गाउँपालिकाको बजेटः कोरोनामा एक करोडसहित पैतालिस करोड


चिर्तुङधारा । बगनासकाली गाउँपालिकाको सातौं गाउँसभाले आगामी वर्षका लागि ४५ करोड ४ लाख ६६ हजार २ सय ७४ रुपैयाँ बराबरको बजेट पारित गरेको छ ।

गाउँपालिकाको कार्यालय चिर्तुङधारा आज सम्पन्न गाउँसभाले विशेष प्रस्तावसहित आर्थिक वर्ष २०७७/७८ को बजेट तथा कार्यक्रम पारित गरेको हो । गाउँपालिकाको कोभिड–१९ लाई प्राथमिकतामा राखी बजेट विनियोजन गरिएको गाउँपालिकाका अध्यक्ष कृष्णप्रसाद बस्यालले बताउनुभयो । अध्यक्ष बस्यालले भन्नुभयो, ‘जीवन रहे जीवन सुधार्न र सिंगार्न सकिन्छ भन्ने मान्यतालाई आत्मसाथ गर्दै कोभिड– १९ को संक्रमणबाट बचाउन, संक्रमितहरूलाई उपचार गर्न बजेटको व्यवस्था गरेका छौँ ।’ बगनासकालीले कोरोना महामारी रोकथाम, नियन्त्रण, राहत, क्वारेन्टाइन र आइसोलेसन व्यवस्थापन, संक्रमित विरामीको उपचारलगायत अन्य विपद् व्यवस्थापनलाई सम्बोधन गर्ने गरी १ करोड विनियोजन गरेको छ ।

कोरोना भाइरस संक्रमणको संवेदनशील अवस्थालाई मध्येनजगर गर्दै स्वास्थ्यतर्फ ४५ लाख, बगनासकाली गाउँपालिकालाई नेपालकै पहिलो बालमैत्री गाउँपालिका बनाउने अभियानलाई आ.व.०७७\०७८ भित्रै मूर्तरुप दिन यस वर्ष ५५ लाख विनियोजन गरिएको गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष सरस्वती चिदीले बताउनुभयो । गाउँपालिकाले कृषि विकासतर्फ समानिकरण बजेटबाट ५८ लाख ५० हजार र पशु विकास तर्फ ३१ लाख ५० हजार विनियोजन प्रस्ताव गरेको छ ।

युवाहरूको लागि रोजगारी सिर्जना गर्न बैंक मार्फत साझेदारी गरी स्वरोजगरी अभियान संचालन गर्न सहुलियत दरमा ऋण उपलब्ध गराउन युवा स्वरोजगार कोषतर्फ २९ लाख विनियोजन गरिएको छ । यस्तै खानेपानी लिफ्टिङ अनुदान, विद्यतु महसुल अनुदान, ४० प्रतिशत उपभोक्ता समितिलाई उपलब्ध गराउने कार्यक्रमलाई निरन्तरता दिइएको र खानेपानी आयोजनाका मोटर बिग्री मर्मत नहुने अवस्था सिर्जना भएमा खरिद गर्न ६० प्रतिशत रकम अनुदान उपलब्ध गराउने भएको छ ।

सभामा गाउँपालिका अध्यक्ष कृष्णप्रसाद बस्यालले गाउँपालिकामा उपलब्ध स्रोत र साधनले धान्न नसकेका आयोजनाहरूलाई नेपाल सरकार तथा प्रदेश सरकारमा पठाइने बताउनुभयो भयो । उहाँले बजेट तथा कार्यक्रमलाई साझा सहमतीका साथ कार्यान्वयनमा लाग्न आह्वान गर्नुभयो ।

गाउँपालिकाले आर्थिक वर्ष ०७७\७८ मा सीमित स्रोत र साधनको उच्चतम सदुपयोगका निम्ति राजस्वका दरहरू जनमैत्री तथा दायराहरू फराकिलो बनाउने नीति अवलम्बन गरिने जनाएको छ । यस्तै निर्वाहमुखी कृषि प्रणालीलाई व्यवसायिक र प्रतिस्पर्धात्मक कृषि प्रणालीमा रुपान्तण गरी जीवनस्तरमा क्रमीक सुधार ल्याउन कृषितर्फ कृषि उपज संकलन केन्द्रको सञ्चालन, प्रशोधन, संचय ढुवानी गर्ने कार्यक्रलाई कृषि सहकारीमार्फत सञ्चालन गर्ने जनाएको छ ।

युवा लक्षित कृषि कार्यक्रममा कृषकहरूलाई आकर्षण गर्ने, पशुपालन व्यवसायलाई आधुनिक र व्यवसायीकरणतर्फ उन्मुख गराइने, विद्यालय भर्ना नभएका प्राथमिक उमेर समुहका सम्पूर्ण बालबालिकालाई विद्यालय भर्ना गराउन वडा सदस्यहरू मार्फत प्रोत्साहित गरिने, विदेशबाट आउने नागरिकलाई क्वारेन्टाइनमा राखी अवधि पुगेपछि कोभिड–१९ को परीक्षण गरी घर पठाइने, बगनासकाली क्षेत्रका सम्भावित पर्यटकीय क्षेत्रहरूको पहिचानगरी व्यवस्थित गर्न पहल गरिने बताइएको छ ।

युवा तथा खेलकुदतर्फ स्वास्थ्यका लागि खेलकुद आवश्यक महसुस गरी पालिकास्तरीय खेलकुद कार्यक्रम आयोजना गरिने, गरिव घरपरिवारहरूका लागि आर्थिक, सामाजिक विकासको लागि स्वरोजगारमूलक, सिपमुलक तालिमहरू सञ्चालन गरिने बताइएको छ । यस्तै गाउँपालिका क्षेत्रभित्रका सहकारीहरूको सञ्जाललाई सबल र सक्षम बनाउँदै छरिएर रहेका सहकारी संस्थाहरूलाई एकीकरण लागि पहल गरिने, सूचना तथा प्रविधिको उपयोगलाई सहज र सरल बनाउने नीति लिइने, लक्षित वर्गतर्फ महिला, बालबालिका, दलित, आदिवासी जनजाति, जेष्ठ नागरिक र फरक क्षमता भएकाहरूलाई विशेष बजेट विनियोजन गरी उत्थान, प्रोत्साहन र आत्मनिर्भरमा बजेट खर्च गरिने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख गरिएको छ ।

बजेट तथा कार्यक्रममा नयाँपन
आगामी आर्थिक वर्षमा बगनासकाली गाउँपालिकाले अभिभावकविहिन बालबालिकाहरूको स्याहार सम्भार र शिक्षाको निम्ति मासिक १ हजार रुपैँयाका दरले राहत रकम उपलब्ध गराउन बालमैत्री कार्यक्रम अन्तर्गत बजेट विनियोजन गरेको छ । यसैगरी पवित्र तीर्थस्थल राम्दीमा जन्मदेखि मृत्यु संस्कारसम्म उपयोगी हुने स्थायी संरचना निर्माणका लागि अन्य पालिका समेतको साझेदारी हुने राम्दीघाट व्यवस्थापनमा लागि १५ लाख विनियोजन गरिएको छ ।

कोभिड–१९ को संक्रमण त्रासका कारण सामाजिक दुरी कायम गरी सभा छोटो छरितो गरिएको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत सुन्दर श्रेष्ठले बताउनुभयो । गाउँपालिका अध्यक्ष कृष्णप्रसाद बस्यालको अध्यक्षतामा भएको सभामा उपप्रमुख सरस्वती चिदी दर्लामीले वार्षिक नीति, कार्यक्रम तथा बजेट प्रस्तुत गर्नुभएको थियो ।