सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

असार पन्ध्र: किसानलाई रोपाईंकै चटारो

पाल्पा जिल्लाका ठूला साना फाँटहरुमा रोपाईं गरी असार पन्ध मनाइँदैछ । मानो छरेर मुरी भित्रयाउने लक्ष्यमा किसानहरुले खेतमा धमाधम रोपाईं गरिरहेका छन् । रामपुर, माडीफाँट, हुँगी, गेझा, झडेवा, अर्गली, सर्देवा, कचललगायतका फाँटहरुमा किसानहरुको ठूलो उपस्थितिमा रोपाईं भएका छन् ।

असार प्रन्धमा हिलो कुच्ने भन्दै बुढापाका र अन्य पेशा व्यवसाय गर्नेहरु पनि रोपाईंमा पसेका छन् । खेतारीहरुले धानको बीउ रोप्दै वाली गीत र असारे गीत गाउँदा फाँट नै गुन्जाएमान भएको छ । नियमित रोपाईंमा हिंडेका कृषकहरुले हिलोमा खेल्दा माटो बसाउने गरेको बताउँछन् । आक्कलझुक्कल खेतमा जानेहरुले भने हिलो छ्यापाछ्याप खेलेर मनोरञ्जन लिने गरेका छन् ।

रोपाईं गरेपछि चामल कुटेर घिउमा पकाएको पुवा, केराको वोंगा, कर्कला, करेलाको अचार खाँदा हिलोपानीमा खेल्दा लागेको थकाई किसानहरुले बिर्सिने गरेका छन् । काठमाडौँ उपत्यका आसपासमा असार पन्ध्रमा दही च्यूरा खाने प्रचलन हिजोआज पाल्पातिर पनि सुरु भएको छ । खेतीमा आधुनिक प्रविधि र यन्त्र उपकरण भित्रिए तापनि छिमेकीहरु मिलेर रोपाईं गर्ने परम्परा भने फेरिएको छैन । पोखराथोकका मणिप्रसाद ढकालले पहिलेपहिले माडीफाँटभरि बाजे रोपाईं र ठूलाठूला रोपाईंको रौनकता नै बढी हुन्थ्यो भन्नुभयो ।

सरकारी आँकडा अनुसार पाल्पामा ३५ प्रतिशतमा रोपाई भएको छ । तिनाउमा ७०, माथागढी ४५, रम्भा ३५, पूर्वखोलामा ५, रैनादेवीछहरामा २०, रिब्दीकोटमा ५०, बगनासकालीमा ५५, निस्दीमा ५, तानसेन २५ प्रतिशत रोपाई भएको कृषि ज्ञान केन्द्रले जनाएको छ । रामपुर फाँटमा भने रोपाई कमै मात्रामा भएको छ । यसपाली आधुनिक र उन्नत जातको बीउ बढेकाले धानको उत्पादनको वृद्धि हुने अनुमान गरिएको शिव अर्यालले बताउनुभयो ।

माडीफाँटका अधिकांश किसानहरुले टयाक्टरले खेत जोताउने, हिल्याउने गरेका छन् । खेतको आली लगाउने, बीउ काड्ने, मल छर्ने र धान रोप्ने काममा किसानहरु वरिमोपरिमो गरेका छन् । कोभिड १९ को बन्दाबन्दीमा फुर्सद मिलेको र निरन्तर पानी परेकाले किसानहरुले समयमै खेतमा रोपाईं सिध्याएका हुन् । सिंचाईको अभावमा वर्षे भेल छोप्न विवश अधिकांश स्थानका किसानहरुले यो असार पन्ध अगाडि नै रोपाईं गरेका छन् । समयमै पानी परेकाले चाँडै रोपाई भएको मदनपोखराका किसान बुद्धराज बस्यालको भनाई छ ।

माडीफाँटको गहिरी खेतमा रोपो गाँजिदै गएर हरियो देखिन थालेको छ । मौसमले साथ दिएको छ, पछि पनि मौसम मिल्यो भने उत्पादन राम्रो हुने किसानहरुको भनाई छ । नेपालमा मुख्यबाली धान भएकाले पनि वर्षे रोपाईंमा धेरै घरपरिवारको सहभागिता रहने गरेको छ ।

राष्ट्रिय अर्थतन्त्रलाई चलायमान बनाउन र रोजगारी सुनिश्चित गर्न धान खेतीको ठूलो देन रहेको कृषि ज्ञान केन्द्रका प्रमुख शिव अर्यालले बताउनुभयो । नेपाली समाजका हरेक सामाजिक र सांस्कृतिक कार्यहरुमा समेत धानको प्रयोग हुने गरेको छ ।
कृषिबाट प्राप्त हुने कुल ग्रार्हस्थ उत्पादनमा धानको योगदान २० प्रतिशत रहेको छ । नेपालमा खेती गरिने कुल क्षेत्रफलको ४७ दशमलव ५ प्रतिशत जमिनमा धान खेती हुँदै आएकोमा पहाडको हिस्सा भने ३० प्रतिशत मात्र रहेको छ । केही दशक अगाडिसम्म धान निर्यात गर्ने नेपाल अहिले ठूलो परिमाणमा चामल आयात गर्दै आइरहेको छ ।