सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

भगवती जात्रा मनाइयाे, व्यवस्थापन सुधारकाे खाँचाे

पाल्पा – दुई शताब्दी लामो परम्परा बोकेको ऐतिहासिक भगवती जात्रा आज भगवतीकाे प्रतिमूर्ति घुमाएर मनाइएकाे छ ।
कोभिड १९ महामारीका कारण यस वर्ष भगवती जात्रालाई संक्षिप्त रूपमा मनाउने निर्णय गरे वमोजिम मन्दिर परिसरमा प्रतिमूर्ति घुमाएर मनाइएको छ । राष्ट्रियतासँग जोडिएको ऐतिहासिक भगवतीजात्रा कोरोनाका कारण सामान्य रूपमा मनाइएको मन्दिर व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष राजेश्वर उदयले बताउनुभयो ।
कोरोना भाइरसको सङ्क्रमण फैलिने सम्भावना रहेकाले यो वर्ष भगवती जात्रा सामान्य मात्र गरियाे समितिका अध्यक्ष राजेश्वर उदयले भन्नुभयो मन्दिर परिसरभित्रै भगवतीकाे प्रतिमूर्ति घुमाएर जात्रा गरियाे । नेपाली सेना, प्रहरी, सशस्त्र प्रहरी र नेपाल प्रहरीकाे सानाे टुकडी, मन्दिर व्यवस्थापन समितिका पदाधिकारी, जनप्रतिनिधि र सर्वसाधारणकाे सानो संख्यामा उपस्थित सहभागिता रहेकाे थियाे । यो वर्ष मन्दिर व्यवस्थापन समितिले बली दिइएकाे थिएन । सर्वसाधारणले भने बिहानै मन्दिरमा बली दिएका थिए ।
वि.स. १८७१ देखि १८७२ सम्मको नेपाल अङ्ग्रेज युद्वमा नेपाली सेनाले नुवाकोट जितगढीमा विजय गरी स्युराज, लुम्बिनी र बुटवल क्षेत्र जोगाएको हो । विजयोत्सवका रूपमा १८७७ सालदेखि हरेक वर्ष तानसेनमा भगवती जात्रा मनाइँदै आएको छ । हरेक वर्ष कृष्णाजन्माष्टमीको भोलिपल्ट भगवती जात्रा निकालिने प्रचलन रहेको छ । राष्ट्रियताको प्रतीक बनेको भगवती जात्राको महत्वलाई सम्मान गर्दै यो वर्षदखि प्रदेश सरकारले पाल्पामा सार्वजनिक बिदा दिएको थियाे । 
जात्रामा खल्लाेपन 
भगवती रथयात्रामा हजाराैँ मानिसकाे उपस्थिति देखिरहेका जात्रुका लागि यसपाली खल्लाे लाग्नु स्वाभाविक थियाे । रथ बाेकेर बजार परिक्रमा भएन, मूर्ति बाेकेर मन्दिर परिसर घुमाइयाे । काेभिड १९ कारण सरकारले मानिसहरूकाे जमघटमा बर्जित गरेकाले जिल्ला प्रशासन कार्यालय र तानसेन नगरपालिकाले संक्षिप्त मनाउने घाेषणा गरेका थिए ।

 

जनसागरकाे उपस्थिति र भीडभाडमा व्यवस्थापन चुस्त नहुनुसम्म स्वभाविक जस्ताे लाग्थ्याे तर यसपाली सानाे उपस्थितिमा पनि मन्दिर परिक्रमा व्यवस्थित हुन सकेन । मन्दिर व्यवस्थापन समितिले यति महत्व बाेकेकाे जात्रामा जिम्मेवारी बाँडफाँड गरी चुस्त व्यवस्थापन गर्न सक्थ्याे । फूल, प्रसाद, टीका र धजा वितरण गरी भगवती जात्राकाे सन्देश कम्तिमा बजारभरि पुर्याउन सकिन्थ्याे । 
सेना र प्रहरी पनि एक लाइनमा थिएनन्, रथ अगाडि र पछाडी थिए । मन्दिर परिक्रमा गर्दाकाे धुन पनि झिमझिम परेली…., पानकाे पात….. गीतमा बजाइएकाे थियाे, जहाँ नेपाल र अंग्रेज परास्त गरेकाे विजयाेल्लासकाे संझनामा रथयात्रा गरिन्छ । नेपाली राष्ट्रिय गीतका धुन बज्नुपर्ने बेला मायाप्रितीका भाका घन्किन पुग्याे । त्याे भन्दा पनि खल्लाेपन खट्कियाे, ‘भगवतीकाे रथयात्राकाे सुरूवातकाे तीथिमिति । समितिले २०२ वर्ष भन्याे, बाहिरकाले भने २०२ पुगेकाे छैन । कतिले १८७६ देखि सुरू भनेर बाेले कतिले १८७७ बाट सुरू भएकाे भनेर अभिव्यक्ति दिए ।’  लामाे परम्परा बाेकेकाे याे भगवती जात्राकाे व्यवस्थपानका विषयमा समीक्षा गरी अगाडि बढ्नुपर्ने देखिन्छ ।