सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव बैंक ब्याजदर विरुद्ध अर्थमन्त्रीलाई उद्योग वाणिज्य संघ पाल्पाको ज्ञापन पत्र प्रेस चौतारी पाल्पाकाे घुम्ती बैठक रम्भामा सम्पन्न तिनाउमा लैंगिक सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न इन्फिनिटि लघुवित्तको व्यवसायिक तरकारी खेती तालिम सम्पन्न हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन

विकास गतिलाई न्यून आंकलन गर्न मिल्दैन: मुख्यमन्त्री पोखरेल

मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले संविधान जारी भएपछिको विकास गतिलाई न्यून आंकलन नगर्न चेतावनी दिनुभएको छ ।

रुरुक्षेत्रको गुरुयोजनामा आधारित कार्यक्रमको शिलान्यास गर्ने क्रममा मुख्यमन्त्री पोखरेलले नेपालको कुल ग्राहस्थ उत्पादन वृद्धि दर, विकास निर्माणका योजनाको संख्या र त्यसको तिव्रता, कोरोना अघि र कोरोनापछिको स्वास्थ्य सुविधा केलाएर हेनुपर्ने बताउनुभएको हो । सरकारको काम कारवाहीलाई बहुदलकाल र पञ्चायतकालीन समयसँग तुलना गर्नेहरु जनताको बीचमा आफै हास्य पात्र बनिरहेको उहाँको भनाई थियो । मन्तव्यका सारसंक्षेप यहाँ प्रस्तुत गरिएको छ ।

विद्रोही मानसिकता
हामी नेपालीहरु वा नेपालका राजनीतिक दलहरु कस्ता भयौ भने राज्यका विद्रोही शक्ति जस्ता भयो । सात सालदेखि राज्यसँग लड्याको लड्यै । दिमागमा के छ भने विरोध गर्नु नै राजनीति हो भन्ने लागेको छ । सत्ता प्रतिक्रियावादी थियो, विरोध जनताको अधिकार थियो । आज जनताको सरकार आइसक्यो, जनताको संविधान आइसक्यो । विरोध राष्ट्रनिर्माणको मानसिकता होइन । अझ राम्रो गर्नका लागि के गर्न पर्छ भाषण गर्न थालौं न । गलत राजनीतिको सिकार भयौं भने देश बन्दैन । प्रतिपक्षले विरोधी मानसिकताले होइन, यो काम थपौँ भनेर प्रस्ताव गर्दा राम्रो बन्छ भन्न सिक्यौँ भने मुलुक बन्ने हो ।

कुल ग्राहस्थ उत्पादन ६ प्रतिशत 

नेपालमा संविधान जारी भएपछि नेपालको कुल ग्राहस्थ उत्पादन वृद्धि दर औषत ६ प्रतिशत भएको छ । संविधान निर्माण अगाडि ४ प्रतिशतभन्दा तल थियो । दुई प्रतिशतभन्दा बढीको वृद्धि दर संविधान निर्माणपछि हासिल भएको छ । सत्य कुरा त यही हो नी । तथ्यलाई त मान्न प¥यो नी । जनतालाई केही पनि भा छैन भनेर भाषण गरेर हुने हो ? प्रदेश सरकार भएपछि जे जति आयोजना सुरु भएका छन्, यही अवधिमा होइन । उहिले उहिले भाथे भन्नुको के अर्थ छ । पहिलेदेखि भएको थियो भनेर सामान्यीकरण किन गर्ने ? काम गर्ने प्रोत्साहन प्राप्त गर्छ र जाँगर गर्छ ।

भ्रम छर्न कति संकोच नलाग्या ?
काठमाडौँ जाँदा नारायणगढबाट उता त्रिसुली नदीमा कतिवटा पुल थिए ? २ ठाउँमा मात्र पुल देख्नुहुन्थ्यो । मुग्लिङ र धादिङ जाने ठाउँमा मात्र पुल थिए । धादिङको धेरैपछि बनेको हो । अहिले त्रिसुली नदीमाथि दुई दर्जन पुल बनेका छन्, त्यहाँ गाडी चल्छन् । पञ्चायतमा भाथ्यो, बहुदलकालमा विकास भएन भनेर कसरी भन्न सक्या ? पञ्चायतलाई हामीले ०४६ सालमा विदा गरेको हो । २०४८ सालमा हिंडेर म गुल्मी गएको थिए । अहिले गुल्मीमा दुईवटा राजमार्ग बनिसक्यो । ढाकर बोकेर हिंडेका जनतासँग विकास भएन भनेर भ्रम छर्न सकिन्छ र ? संकोच मान्नु पर्दैन ? केही भएन भन्न कति लाज नलागेको हो ?

विकास बजेट बढ्यो
नेपालको विकास बजेट कति खरबको बजेट बन्थ्यो ? पञ्चायतकालमा अरवका बजेट बन्थ्यो, अहिले १५\१६ खरबको बन्दैछ । संविधान जारी भएपछि दोब्बर नै भएको छ । हिजो र आजको तुलना गरेर आफैलाई दुत्कार्ने काम नगरौँ । अपेक्षाका आधारमा डेलिभरी कम छ । स्रोत साधनको कम छन् । तर हेर्दा हेर्दै बाटोघाटो, पुलपुलेसा, पानीका धारा बनिरहेका छन् । यी काम हेरेर राम्रो गरेका छौं भनेर सन्तोष लिने कि नाक खुम्चाउने ? धेरै राम्रो काम भएको छ ।

कोरोनामा काम भएन भन्नेले आँखा खोलेर हेरौँ
पहिला कोरोना प्रयोगशाला काठमाडौँमा एउटा मात्र थियो । त्यो पनि पहिलो परीक्षणमा शंका लागेर हङकङ पठाएको होइन । आज नेपालमा ७०\७२ वटा प्रयोगशाला स्थापना भएका छन्, परीक्षण गरिरहेका छन् । यहीँ गुल्मीमा एक र पाल्पामा दुई दुई स्थानमा परीक्षण भइरहेको छ । एकका ठाउँमा ७२ स्थानमा कोरोना परीक्षणका काम भएका छन् । यो विकास होइन ?

भारतमा १.५ प्रतिशत मानिस कोरोनाबाट मरेका छन् । पाकिस्थानमा २ जना, अफगानिस्थानमा ४, बंगलादेदशमा १.४ प्रतिशत मानिस मरेका छन् । नेपालमा .७ प्रतिशत मात्र मरेका छन् । अन्यत्रको तुलनामा नेपालमा मानिसक कम मरेका छन् भन्नुको अर्थ नेपालमा परीक्षण र उपचार राम्रो भएको छ होइन ? दुनियाँमा मानव विकास सुचकांकमा माथि रहेको स्वीजरल्याण्डको संक्रमण र मृत्युदर नेपालसँग तुलना गर्नुस् । स्वीजरल्याण्डको जतिको काम नेपालले गरेको छ भनेर भन्नुपर्ने होइन । गैरजिम्मेवार बन्न मिल्छ कि मिल्दैन ।

अपराधी कठघरामा उभिएका छन्
प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मेरो सम्पूर्ण सम्पत्ति शेषपछि ट्रष्टलाई सुम्पने घोषणा गर्नुभएको छ । अहिलेका नेताहरु मध्ये आफ्नो सम्पत्ति राज्यलाई घोषणा गर्ने एक मात्र नेता हो केपी शर्मा ओली । मेरो सम्पत्ति राज्यलाई भन्नुभयो, यो सकारात्मक कुरा होइन । सबै कुरा बिग्रियो भनेर के भन्न खोज्दैछौँ । अपराधीहरुलाई पुराना पुराना केस फर्काएर जेल हाल्न थालेको छ । प्रहरीले अपराधीलाई कठघरामा उभ्याउँदैछ । अपराध गर्नेहरु दण्डित हुन्छन् । राज्यले प्रमाण फेला पा¥यो भने दण्ड दिन्छ । जोसुकैले अपराध गरे पनि कारवाहीको भागिदार हुन्छन् । सरकार प्रतिवद्ध छ । अख्तियारप्राप्त निकाय सक्रिय छन् । तथ्य प्रमाण फेला पारे सरकारले कारवाही गर्छ । भ्रष्टाचार विरुद्धको अभियानमा नागरिक पनि सरिक बनौँ । सुशासन कायम गर्ने सवालमा सबै सहभागी बनौँ ।

कृषिमा राज्यको सहयोग छ
कृषि कर्ममा संलग्न हुने किसानका लागि प्रदेश सरकारले कृषि अनुदानका प्याकेज तयार पा¥यौं । अनुदान पाउँदासम्म गर्ने, पाउन छोडेपछि काम छोड्ने चलन छ । त्यसबाट शिक्षा लिएर उत्पादनमा सरिक किसानलाई ब्याजमा अनुदान दिने नीति ल्याएका छौँ । अहिले कृषितर्फ मात्र २५ करोड व्याज तिर्न बजेट छुट्याएका छौँ । सहकारीमार्फत् बजारीकरणका लागि सहकारी कोष खडा गरेका छौँ । त्यहाँ १०÷१२ करोड बजेट रहेको छ । साना व्यवसाय गर्ने र उद्यम गर्नेका लागि नेपाल वैंकसँग सम्झौता गरेका छौँ । यो प्रदेशभित्र व्यवसाय खोल्नुस्, नयाँ उद्योग खोल्नुस् तीन वर्षसम्मको व्याजमा सहुलियत दिने नीति बनाएका छौँ । सरकारले बाटो देखाएको छ । मान्छे बेरोजगार छ भन्छ । इलम गर्नेका लागि बाटो खोलिदिएको छ । सुरुमै नाफा हुँदैन भनेर तीन वर्षसम्म व्याज तिर्ने व्यवस्था गरेको छ । धान जौ खेती गर्ने ठाउँमा तरकारी खेती सुरु भएको छ । नगदे बालीमा कृषक लागेका छन् । बजार खोज्ने र पूँजी जुटाउने काम सरकारले गर्छ, मेहनत गर्ने काम हरेक नागरिकले गर्नुपर्छ ।