सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव तानसेन नगरपालिकाकाे नगरसभा सम्पन्न प्रधानमन्त्री ओली लोकप्रिय हुने डरले प्रचण्ड षडयन्त्रमा उत्रिए : मुख्यमन्त्री पोखरेल निजी विद्यालय सञ्चालकको लगानी छिट्टै फिर्ता हुन्छ :अध्यक्ष थापा भूकम्प सुरक्षा दिवसका अवसरमा संयुक्त अभ्यास बहुसञ्चार केन्द्र परिचय

भैरवनाथ मन्दिरको जिर्णोद्वारको काम सुरु

रिब्दीकोट । पाल्पाको भैरवनाथ मन्दिरको मुख्य मन्दिर जिर्णोद्वारको काम सुरु भएको छ ।

 

मन्दिर व्यवस्थापन समितिले पञ्चवलीसहित वैदिक विधिबाट क्षमापूजा गरी मन्दिरको गजुर निकाल्ने र मन्दिरको छानो भत्काउने काम सुरु गरेको छ । भैरवनाथ मन्दिर व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष तुलबहादुर अधिकारीले मन्दिरको जिर्णोद्वारको काम हुँदा पनि मन्दिरको नियमित पूजापाठ, दर्शन र पूजाअर्चनाको काम नरोकिने गरी निर्माण कार्य हुने बताउनुभयो ।

संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्यन मन्त्रालय अन्र्तगतको पुरातत्व विभागले भैरवनाथ मन्दिर, सत्तल तथा दरबार पुनः निर्माणका लागि धर्म एसपीपी जेभीसँग २ करोड ६४ लाख २७ हजार ९ सय २८ रुपैंयामा ठेक्का सम्झौता गरेको छ । २०७६ असार ८ गते भएको सम्झौता अनुसार २०७८ बैशाख मसान्तसम्म निर्माणको काम सम्पन्न गर्नुपर्नेछ । यस अगाडि सेन राजा बस्ने गद्दी, महन्त बस्ने मठ र अखण्ड धुनी रहेको मठको निर्माण कार्य सम्पन्न भइसकेको छ । भैरवनाथ मन्दिर माउन्टेन टेम्पल प्यालेस अर्थात् मन्दिर र दरबार एकीकृत माेडलमा बनेकाे छ । राणाकालीन समयमा बनेको सत्तलको समेत निर्माण कार्य पुरा भएको छ ।

सेनवंशी राजा मणिमुकुन्द सेन प्रथमले निर्माण गरेको यो भैरवनाथ मन्दिरमा दर्शन गर्न वर्षेनी हजारौँ मानिसहरु आउने गर्दछन् । भैरवनाथको पूजाअर्चना गर्न, माना पाथीको रोट चढाउन र पञ्चवली दिन नेपाल र भारतका विभिन्न स्थानबाट मानिसहरु आउने गर्दछन् । भैरव मन्दिरको गुफामा कालभैरवको मूर्ति रहेको र त्यहाँ नित्य दीप बलिरहेको छ । त्यसलाई कुनै असर नपर्ने गरी निर्माणको काम हुने व्यवस्थापक मिनबहादुर बुढाथोकीले जानकारी दिनुभयो ।

 

कालभैरवको मूर्ति हेर्न नहुने जनश्रृति रहेकाले त्यो कसरी लुकाएर संरचना बनाइन्छ भन्ने जिज्ञासा पनि समुदायमा चलेको पाइन्छ । रिब्दीकोट गाउँपालिकाका अध्यक्ष नारायण जिसीले सरकारले मन्दिरको पुननिर्माण गर्न यथोचित बजेट विनियोजन गरेकाले जगबाटै बनाउन सके सुरक्षित हुन्थ्यो भन्ने लागेको बताउनुभयो ।

सेनकालीन मन्दिर भने तापनि अहिले पुरातत्वले बनाएको यो मन्दिर तले शैलीमा निर्माण हुन लागेको छ । तले शैलीले राणाकाल र शाहकालीन समयको प्रतिनिधित्व गर्दछ । सेनकालीन समयको भएर डोम शैलीको बनाउनुपर्ने मत पनि नागरिकस्तरबाट आएको छ । विभिन्न कालखण्डमा मन्दिरको संरचनाहरु बनेकाले एउटै शैलीको नभएको र अहिले पुनः निर्माणका बेला पनि छलफल कम भएको संस्कृतिविद् निर्मल श्रेष्ठको भनाई रहेको छ ।

भैरव मन्दिर जिल्ला सदरमुकाम तानसेनबाट ९ किलोमिटर पश्चिममा रहेको छ । मूल मन्दिरको जिर्णोद्वारको काम २०७८ साल बैशाख मसान्तसम्म सकिने मन्दिर व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष तुलबहादुर अधिकारीले बताउनुभयो । मन्दिर नजिकै रहेको फूलबारी, पहाडको अग्लो र मनोरम स्थानमा रहेकाले यसले पर्यटन प्रर्वद्धनमा समेत महत्वपूर्ण योगदान दिदैँ आएको छ ।