सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

आमा

टंकप्रसाद पन्थ
त्रिभुवन बहुमुखी क्याम्पस, तानसेन, पाल्पा

 

 

 

 

 

 

आमा शब्द छ मर्ममा अमर यो लौकिक संसारको
आमा नै नभए समग्र गति यो चल्दैन संसारको
आमा सागर हुन् अनन्त गहिरो पुग्नै त्यहाँ सक्छ को ?
आमा निश्छल सार तत्व जननी स्रष्टा स्वयं सत्य हो ।।

आमा बादल हुन् भरेर जलको वर्षा उनै गर्दछिन्
आमा आगत हुन् सुरम्य सुखका प्याला उनै भर्दछिन्
आमा गौरव हुन् अनन्त युगका आदर्श जन्मिाउँछिन्
आमा सौरभ हुन् अखण्ड मनमा माधुर्य वर्षाउँछिन् ।।

आमा पर्वत हुन् अजस्र जलका धाराहरू बग्दछन्
आमा पुस्तक हुन् खुला जगतकी ज्ञाताहरू पढ्दछन्
आमाको ममता अगाध छ यहाँ नापेर नापिन्न त्यो
आमा सर्जक हुन् समस्त जगकी मासेर मासिन्न त्यो ।।

आमा साधक हुन् पर्वाह नगरी वात्सल्य वर्षाउँछिन्
निष्ठासाथ खटेर चिन्तित बनी सन्तान हुर्काउँछिन्
माता शक्ति प्रचण्ड यो छ जगमा आमा स्वयं सार हुन्
हाम्रो सृष्टि छटा समुन्नति दिने आमा कलाकार हुन् ।।

आधा पेट भरेर आँत बलियो ऊर्जा बढाईकन
खट्छिन् साथ सदैव स्वार्थ नलिई सन्तानकै त्यागमा
आमातुल्य मनुष्यमा भन कुनै नाता यहाँ के छ र ?
आमातुल्य यहाँ बुझौँ समझले माया कहाँ के छ र ?

आमा साथ कुनै रहन्छ सुखले त्यो स्वर्गको सान हो
आमा भिन्न हुँदा नुहिन्छ शिर यो बल्झिन्छ यो प्राणको
आमा स्वर्ग भुलाउँछिन् र त यहाँ फैलिन्छ यो जीवन
आमा हुन् बलवान यो जगतकी धर्ती सिँगार्छिन् घना ।।

आमा सृष्टि बचाउँछिन् र त यहाँ रम्छन् सबै मानव
आमा भार उठाउँछिन् र त यहाँ उठ्छन् कला वैभव
धर्ती हुन् जननी सबै किसिमका बाधाव्यथा थेग्दछिन्
आमा मात्र उदार छिन् सकसको यो ताडना खेप्दछिन् ।।

आमा दर्शनशास्त्र हुन् जगतकी सिद्धान्त जन्माउँछिन्
आमा सिर्जन पात्र हुन् सकलकी सौन्दर्य जन्मिाउँछिन्
आमा स्वर्ग समान छिन् अमृतका प्यालाहरू भर्दछिन्
आमा पूज्य सदैव यो जगतको आदर्शमा बाँच्दछिन् ।।

आमाभित्र अगाध मर्म छ यहाँ जन्मेर आफू बुझ
आमाको छ प्रगाढ मातृममता बाँच्नेहरूले बुझ
धर्ती उर्वर बन्नुमा त जननी अस्तित्वको भाव छ
आमा राष्ट्र समान छन् नयनमा नेपालको सार छ ।।
२०७३ बैशाख १५