सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

मदनपोखरामा बारीभरीको काउली नबिकेपछी फाँडेर सोत्तर

बोली । फागुन १९ – बारी बाँझो राखेमा सरकारलाई जरिवाना बुझाउनुपर्ने नितीको कुरा चलिरहेका बेला मदनपोखराका किसानले भने उत्पादित तरकारी नविकेर फाँडेका छन् ।


नेपालकै तरकारी उत्पादनको मुख्य केन्द्र भनेर चिनिने मदनपोखराका किसान रोमकान्त पाण्डेयले दुई हजार काउलीका विरुवा फाँडेर नष्ट गर्नुभयो । तानसेन ८ मदनपोखराका व्यवसायिक किसान पाण्डेयले काउली फक्रिएर धेरै ठुला भैसक्दा पनी नविकेपछी फाँड्नु परेको बताउनुभयो । “एउटै काउली तिन देखी चार किलो भैसक्दा पनी नविकेपछी फाँडिदिएँ ।” पाण्डेयले भन्नुभयो –“बारिमै मल होला भनेर फाँडिदिए, मल त किन हुन्थ्यो र चित्त बुझाउने बाटो मात्रै हो ।”


पाण्डेय जस्तै मदनपोखराका धेरै किसानको अवस्था उस्तै छ । बारीभरी फक्रिएका काउली र बन्दा छन् तर विक्रि हुँदैन । मदनपोखराकै स्थानिय बासिन्दाहरुले थोरै थोरै किनेर घरमा लग्छन्, काटेर सुकाउँछन् र पछी तरकारीको रुपमा प्रयोग गर्छन् । तानसेन ९ खर्केडाँडाका सिर्जना रुचालले एक सय रुपैंयाका दरले तिन बोरा काउली ल्याएर काटेर सुकाएको बताउनुभयो । सुकाएको काउली पछी तरकारीको रुपमा प्रयोग गर्ने रुचालले बताउनुभयो ।

तर मदनपोखराको उत्पादन यहाँको लागी पुग्ने भन्दा धेरै छ । मदनपोखरामा मात्रै दैनिक करिव ४ टन काउली उत्पादन हुन्छ । निर्यात गर्ने बजार बुटवल, तानसेन, पोखरा, नारायणगढ लगाएतका बजारमा काउली विकेको छैन ।

“बारी बाँझो राखेमा सरकारलाई जरिवाना बुझाउनुपर्ने निती सरकारले ल्याउँदै छ भन्छन्, पसिना बगाएर गरेको उत्पादनको हालत यस्तो छ ।” तानसेन ८ मदनपोखराका किसान उमेशराज घिमिरेले भन्नुभयो –“सस्तो महङ्गो जे भए पनी विके त हुन्थ्यो नी, फाँडेरै फाल्नु परेपछी त किसान के आधारले बाँच्ने ?”


तानसेन ९ तिन्टीआँपको मदनपोखरा बहुउद्देश्यिय कृषी बजार सहकारी संस्थाले भने किसानले उत्पादन गरेको काउली नगन्य मुल्यमा भएपनी विक्रि गरिरहेको छ । किसानले ४ रुपैंया किलो सम्म काउलीको मुल्य पाएका छन् । “किसानले अहिले सम्म काउली फाँड्नु परेको त छैन तर विउ, मलको पैसा समेत उठ्दैन ।” सहकारीका पुर्व अध्यक्ष पदमराज पौडेलले भन्नुभयो – “मेहेनतको त कुरै नगरौं । किसान सबै मर्कामा छन् ।”

उत्पादित काउली नबिकेर किसानले नष्ट गर्नुपर्दा समेत स्थानिय सरकार मौन बसेको व्यवसायिक किसान तोय बहादुर जिसीले बताउनुभयो । जिसीले किसानलाई राहत दिने निकायले चासो नदेखाएको भन्दै स्थानिय सरकारको महसुस गर्न नसकेको बताउनुभयो ।


तरकारी बेचेरै छोराछोरीलाई डाक्टर, ईन्जीनियर, चार्टड एकाउण्टेन्ट तथा महङ्गो खर्च लाग्ने अन्य विभिन्न प्राविधिक विषय पढाउने यहाँका किसान अहिले तरकारी नविक्दा समस्यामा परेका छन् ।