सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव बैंक ब्याजदर विरुद्ध अर्थमन्त्रीलाई उद्योग वाणिज्य संघ पाल्पाको ज्ञापन पत्र प्रेस चौतारी पाल्पाकाे घुम्ती बैठक रम्भामा सम्पन्न तिनाउमा लैंगिक सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न इन्फिनिटि लघुवित्तको व्यवसायिक तरकारी खेती तालिम सम्पन्न हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन

माथागढीकाे स्थानीय पाठ्यक्रममा विवाद

विजयकुमार बौडेल

बोली । बैसाख १३ – माथागढी गाउँपालिकाले स्थानीय पाठ्यक्रम लागु गर्ने तयारी गरेपछि सरोकारवालाले असन्तुष्टी व्यक्त गरेका छन् ।

गाउँपालिकाले स्थानीय पाठ्यक्रम तयार भएकाले चालु शैक्षिक शत्रदेखि सञ्चालन गर्न सबै विद्यालयलाई अनुराेध गरेकाे छ । यसअघि ऐच्छिक अंग्रेजी र कम्प्यूटर पढाई हुँदै आएकोमा गाउँपालिकाले कक्षा १ र ६ मा हाम्रो माथागढी भन्ने पाठ्यक्रम लागु गर्ने तयारी गरेपछि सरोकारवालाले असन्तुष्टी जनाएका हुन् । संविधान र शिक्षा ऐनले दिएको अधिकार अनुसार माथागढी गाउँपालिकाले १०० पुर्णाङ्कको हाम्रो माथागढी पाठ्यक्रम सञ्चालन गर्ने तयारी गरेकाे गाउँपालिकाका अध्यक्ष सन्ताेष थापाले बताउनुभयाे ।

नेपाल सरकारले प्रारूप दिएकाे भरमा बनेका स्थानीय पाठ्यक्रम स्थानीय माग र सराेकारवालाकाे रूचीलाई सम्बाेधन गर्नुपर्ने सराेकारवालाकाे सुझाव रहेका छ । “माथागढीमा पढेका विद्यार्थी कुन बजारमा विक्ने ?” माथागढी २ रुप्सेका झपेन्द्र थापाले भन्नुभयो, “अन्तराष्ट्रिय बजारमा विक्ने कम्प्यूटर, अंग्रेजी जस्ता पाठ्यक्रम हटाएर स्थानीय पाठ्यक्रम लागु गर्नु सस्तो प्रचारबाजी बाहेक अरु केही होइन । यो पाठ्यक्रमले अहिलेको बजारमा प्रतिष्पर्धा गर्न सक्ने जनशक्ति उत्पादन गर्न सक्दैन ।”

स्थानीय पाठ्यक्रम निर्माण समितिका संयोजक अशेष भट्टराईले कक्षा १ र ६ को पाठ्यक्रममा माथागढीमा उब्जनी हुने तरकारी, अन्नबाली र फलफूल देखी माथागढीका विभिन्न व्यक्तित्व, धार्मिक स्थल, मनाउने विभन्न पर्व तथा चाड, प्रचलित संस्कार, स्थानीय बोलीचाली, अक्षर तथा गन्ती समेटिएको बताउनुभयो । स्थानीय कला सम्पदा, सीप व्यवसाय तथा प्रविधि, जडिबुटीको र प्रयोग साथै खेलहरु लगायत स्थानीय स्रोत साधन र पर्यटनलाई उल्लेख गरिएको संयोजक भट्टराईले बताउनुभयो ।

माथागढी गाउँपालिकाका अध्यक्ष सन्तोष थापाले स्थानिय तहको पहिलो अभ्यास भएकाले असन्तुष्टी आउनु स्वाभाविक भएको भन्दै सबैलाई समेटेर पाठ्यक्रम लागु गर्ने बताउनुभयो । अध्यक्ष थापाले दुई चार दिनभित्रै बिषयगत शिक्षकहरुलाई बोलाएर पढाउने तरिका र सहजिकरण गर्ने बिषयमा छलफल गर्ने बताउनुभयो ।

सरोकारवालाहरुले भने शिक्षक, विद्यार्थी, अभिभावक, शिक्षाविद लगाएत संग नयाँ पाठ्यक्रमको प्रभाव र मुल्याङ्कन नै नगरि हँचुवाको भरमा लागु गर्ने तयारी थालेको गुनासो गरेका छन् । अध्यक्ष थापाले भने आठ वटै वडामा वृहत छलफल गरेर सुझाव र प्रतिक्रियाको आधारमा पाठ्क्रम निर्माण गरिएको दावी गर्नुभयो ।

गाउँपालिकाको अदुरदर्शिताका कारण विद्यार्थीलाई समयसापेक्ष अनाआवश्यक विषयमा शिक्षा दिने प्रयत्न गरिएको सरोकारवाला निकायको भनाइ छ । शैक्षिक सत्र सुरु भएको आधा महिना सम्म पनी विद्यालयहरु के पढाउने भन्नेमा अन्यौल छन् । अध्यक्ष थापाले पाठ्यक्रम अनुसार पाठ्पुस्तक तयार हुन अझै २/४ महिना लाग्न सक्ने बताउनुभयो ।

माथागढीको विषयमा विद्यार्थीहरुलाई पाठ्यक्रममा नै समावेश गर्दा विद्यार्थीमा पर्ने मनोबैज्ञानिक असर र त्यसको प्रभावको विषयमा गाउँपालिका नै अन्यौल रहेको छ ।