सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

मिनरल वाटरको मूल्य अचाक्ली बढी

प्रशाेधित पानी गिलासमा खन्याउँदै

बोली । बैशाख १३– जलश्रोतको धनी देशमा खानेपानी महंगो छ । सामान्यतया १ लिटर पानी रहेको बोतललाई २५ रुपैंया पर्छ । बजार उपलब्ध यो पानी ‘मिनरल’ होइन, ‘प्रोसेसिङ’ गरिएको हो । अझ होटल रेष्टुरेन्ट र भीडभाडका बेला ३० रुपैंयासम्म लिन्छन् ।


तानसेनमा पाल्पाली दि स्वच्छ पिउनेपानी र न्यू लुम्बिनी प्रोडक्सनले पानी प्रशोधन गरी बिक्री गर्दछन् । यद्यपी बजारमा विभिन्न नामका पानी बिक्री भइरहेका छन् । उत्पादक कम्पनीहरूले प्रति बोतल औषत १२ रूपैंयामा बिक्रेतालाई दिने गरेका छन् । यो रकम आफैमा उत्पादकको नाफासहितको मूल्य हो । त्यो नाफामाथि खुद्रा बिक्रेताले सेवा शुल्क लिन सक्छन् तर यहाँ अधिकतम् नाफा लिने गरेका छन् । एउटै बोतलमा दोब्बरभन्दा बढी मूल्य लिनु अचाक्ली महंगो हो ।


उद्योगीले पानीको बोतलमा खुद्रा मूल्य नराख्ने र व्यवसायीले मनपरी ढंगले मूल्य लिने प्रवृत्ति बढ्दै गएको छ । उद्योगीले व्यापारीलाई हेरेर अधिकतम् खुद्रा मूल्य तोक्दैनन्, त्यसको प्रत्यक्ष असर उपभोक्तालाई पर्ने गरेको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाका प्रशासकीय अधिकृत हुमबहादुर पाण्डेले हरेक उत्पादनमा मूल्य, तौल र म्याद सकिने मिति उल्लेख गर्नुपर्ने बताउनुहुन्छ । उहाँले भन्नुभयो, ‘उद्योगीले उपभोक्ताको हित नसोच्ने र उपभोक्ताले आफूले प्रयोग गर्ने वस्तुको वास्तविक मूल्य थाहा नपाउने हो भने महंगी बढिरहन्छ ।’

प्याकेजिङ गर्न तयार पारिका बाेतल


नियमित बजार अनुगमन र उपभोक्ताको सचेतनाको कमीका कारण वस्तु तथा सेवाको मूल्य अचाक्ली बढ्न पुगेको छ । उपभोक्ता हित संरक्षण मञ्चका अध्यक्ष कृष्णराज अधिकारीले उपभोक्ता पानीदेखि दूधसम्म, खाद्यान्नदेखि लत्ताकपडासम्म ठगिनुपरेको बताउनुहुन्छउ । अधिकारी भन्नुहुन्छ, ‘उद्योगीले भन्दा कैयन् गुणा नाफा व्यापारीले लिएका छन्, उनीको लगानी, श्रम र मेहनत केही छैन । पानी पनि खान नसकिने स्थिति बन्यो ।’


मिनरल वाटर अर्थात् बोतलको पानीको विषयमा जनगुनासो बढेपछि उद्योग वाणिज्य तथा उपभोक्ता संरक्षण निर्देशनालय भैरहवाले तानसेनमा बजार अनुगमन गरेको छ । तानसेनस्थित दि स्वच्छ पिउनेपानी बारुदखान र न्यू लुम्बिनी प्रोडक्सन ठाँटीको उद्योगमा पुगेर निर्देशनालयले अनुगमन गरेको हो । टोलीले उद्योगमा अटोमेटिक मेशिन नभएको, मूल्य सूची नभएको, ल्याव रिपोर्ट नियमित नरहेको, भण्डारण कक्ष व्यवस्थित नरहेकोले तत्काल सुधार गर्न दुबै उद्योगलाई निर्देशन दिएको छ । उद्योग वाणिज्य तथा उपभोक्ता संरक्षण निर्देशनालयका निरीक्षक राजकुमार घिमिरेले तानसेनका दुबै खानेपानी उद्योगलाई बैशाख १३ गतेदेखि पानीको बोतलमा खुद्रा मूल्य राखेर पठाउन निर्देशन दिइएको जानकारी दिनुभयो ।