सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

असिनाले पाल्पामा लाखौं तरकारी र नगदेवालीको क्षती (फोटोफिचर)

कृष्ण कार्की/गणेश दर्लामी
चैत्र २ – मध्यरातमा परेको असिना पानीले पाल्पाका कृषकहरुले आफ्नो खेतबारीमा लगाएको लाखौंको तरकारी नष्ट हुनुका साथै भौतिक क्षती समेत भएको छ ।


राति परेको भीषण असिना र पानीले बिक्री गर्ने तयारीमा रहेको तरकारी खेती तथा अन्य नगदे बालीमा क्षति पुर्याएको हो । असिना र पानीले तयारी अवस्थामा रहेको बन्दा, काउली, आलु, गाजर, रायो साग, लसुन, प्याज, धनिया, केराउ, मसुरो, तोरी लगाएतका खेतीमा क्षति पुर्याएको कृषकहरुले गुनासो गरेका छन् । त्यस्तै असिनाले फल्दै गरेका सुन्तला, काफल, नस्पाती, आलु बोखडा लगाएत अन्य बालीहरुमा असर गरेको हो ।


पाल्पाको तिनाउ गाउँपालिका वडा नं. ५ र ६ को जन्तीलुङ, मरामकोट, अर्खलेलगायतका क्षेत्रमा लगाइएको तरकारी तथा अन्य खेती असिना पानीले नष्ट गरिदिएको हो । त्यस्तै पाल्पाको सुन्तला उत्पादनको पकेट क्षेत्र रैनादेवी छहरामा पनी असिनाले गाउँपालिकाका सवै वडामा लाखौ रुपियाको क्षति भएको गाउँपालिका अध्यक्ष राम बहादुर कार्कीले जानकारी दिनु भयो । रैनादेवी छहरा गाउँपालिकामा फुल्दै गरेका सुन्तला, गहुँ, जौ तथा अन्य तरकारीमा समेत क्षति गरेको अध्यक्ष कार्कीले बताउनुभयो ।


असिनाकै कारण जन्तिलुहुङका मन बहादुर लम्तरिको घर भत्किएको छ । प्रभास प्रहरी चौकिको टोलिले क्षतिको प्रारम्भिक मुचुल्का उठाएको स्थानीय पदम बहादुर चिदिले बताउनुभयो । असिनाका कारण धेरैजसोको एक पाखे घर, गोठ तथा टहराहरुको टिन भाँचेको छ भने पानी घरभित्र पसेको छ ।

बाहिर राखेका प्लास्टिकका भाँडाहरु सबै फुटेको स्थानियले बताएका छन् । तिनाउ मरामकोटका पुर्ण बहादुर खाम्चाले आफू ७२ बर्षको भएको भन्दै अहिले सम्म यती ठुलो असिना परेको पहिलो पटक थाहा पाएको बताउनुभयो ।


असिनाले वनजङ्गलमा रुखका हाँगा तथा पातपतिङ्गर समेत झारेको छ । असिनाले तरकारी बालीका मुख्य आम्दानीको श्रोत तेजपात पनी नष्ट गरेको छ । पशुपालन गर्नेहरुका लागी मुख्य श्रोत डालेघाँसहरु सबै नष्ट भएको स्थानियले बताएका छन् । वनमा असिनाले लागेर मरेका चराचुरुङ्गीहरु समेत धेरै सङ्ख्यामा भेटिएका छन् ।


अचानक असिना परेपछि तिनाउ श्रेत्रको जमिन पुरै सेताम्मे भएको छ भने असिना पग्लेर भल बगेको छ । असीनाले थिचेपछि किसानले गरेको व्यावसायिक तरकारी खेतीमा ठूलो क्षती पुगेको हो तर क्षतिको एकिन विवरण भने आईपुगेको छैन । असिना र हावा हुरिका कारण मराम्कोटको बिद्युत समेत अबरुद्द भएको छ । तिनाउ क्षेत्रका ग्रामीण सडक प्राय भत्किएका कारण सञ्चालनमा आउन सकेका छैनन् ।