सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन कृषि क्षेत्रका युवाहरुको सफलताको कथा समेटिएको पुस्तक ‘कर्म’ विमोचन ‘यूवा पुस्ता पत्रकारीतामा आउन जरुरी छ’ : प्रेस चौतारी केन्द्रिय सचिव आचार्य तानसेनका एक सय दश पसलमा अनुगमन, ६३ हजार रुपैंयाको सामग्री जफत गरि नष्ट तानसेन नगरपालिका र विद्युत प्राधिकरण पाल्पा बीच न्यूनतम विद्युत महशुल छुट सम्बन्धी सम्झौता

कोरोना महामारीको कारण भुवनपोखरीमा किसानले कुखुरा मारे

पाल्पा । कोरोना संक्रमणको डरले कुखुरा बिक्री नभएपछि पाल्पाको भुवनपोखरीका किसानले ६ हजार ज्यूँदो कुखुरा मारेर फालेका छन् ।


रैनादेवी छहरा गाउँपालिका वडा नं. ३ का ५ जना कुखुरापालक किसानले कोरना भाइरसका करिव ६ हजार बोइलर कुखुरा मारेर फालेका हुन् । हुर्किएका कुखुरा बिक्री नहुने, सित्तैमा दिँदा पनि कसैले नखाने, पाल्दा थप लगानी लाग्ने र ऋण मात्र बढ्ने भएकाले कुखुरा मार्नुपरेको किसान बेदप्रसाद मरासिनीले बताउनुभयो । हाइलाइट कृषि तथा पशुपंक्षी फर्म र जयमूर्ति कृषि तथा पशुपंक्षी फर्मले मात्र ५ हजार कुखुरा मारेका छन् ।


रैनादेवी छहरा भुवनपोखरीका बेदप्रसाद मरासिनीले ३ हजार, खुमानन्द मरासिनीले २ हजार, मोहन पौडेलले ५ सय, प्रकाश बिकले ३ सय, र धर्म पौडेलले ५ सय वटा कुखुरा मारी खाल्डो खनेर पुर्नुभएको छ । ज्योति विकास वैंकबाट २० लाख रुपैँया ऋण लिएर कुखुरा पाल्न थाल्नुभएका बेदप्रसाद मरासिनीले ६ हजार कुखुरा मार्दा करिव १५ लाख रुपैँया नोक्सान भएको बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, कुखुराको चल्ला, ‘दाना, भिटामिन, औषधी, भुस गर्दा मात्र १५ लाखभन्दा बढी लाग्यो, अहिले बेच्ने बेला भएका कुखुरा मार्न प¥यो ।’


दैनिक ६ क्विन्टल दाना चाहिने, डिलरले दाना पु¥याउन नसक्ने, दाना कम्पनी बन्द हुने र बिक्री नहुने स्थिति भएपछि कुखुरा मारेर हटाउन बाध्य भएको खुमानन्द मरासिनीले बताउनुभयो । ‘मेरो खोरमा अझै १ हजारभन्दा बढी ३ किलो भएका कुखुरा छन् । मार्नभन्दा व्यवस्थापन गर्न गाह्रो भएपछि राखेको छु । छिट्टै हटाउनुपर्ला ।’ रैनादेवी छहरा गाउँपालिका वडा नं. ३ का वडाअध्यक्ष लालबहादुर दर्लामीले किसानहरुले डेढ, दुई र तीन किलो तौलका कुखुरा धमाधम मारेको देख्दा आफूलाई पीर परेको बताउनुभयो । किसानको लगानी फिर्ता हुने गरी मात्र पनि राहत दिन सके कृषिमा लगानी गर्नेहरु निरुत्साहित नहुने वडाअध्यक्ष दर्लामीको भनाई छ ।


गाउँपालिकाका अध्यक्ष रामबहादुर कार्कीले किसानले कुखुरा मारेको थाहा पाएपछि बुझ्न प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतक केवी खत्रीको नेतृत्वमा कर्मचारी पठाएको बताउनुभयो । भारतबाट आएको कुखुरा रोक्न नसक्ने स्थानीय सरकारले लाखौँको नोक्सानी हुँदा पनि किसानको कुरा नसुनेको सरोकारवालाको गुनासो रहेको छ ।