सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन कृषि क्षेत्रका युवाहरुको सफलताको कथा समेटिएको पुस्तक ‘कर्म’ विमोचन ‘यूवा पुस्ता पत्रकारीतामा आउन जरुरी छ’ : प्रेस चौतारी केन्द्रिय सचिव आचार्य तानसेनका एक सय दश पसलमा अनुगमन, ६३ हजार रुपैंयाको सामग्री जफत गरि नष्ट तानसेन नगरपालिका र विद्युत प्राधिकरण पाल्पा बीच न्यूनतम विद्युत महशुल छुट सम्बन्धी सम्झौता

कोरोना प्रभाव : गाउँमा तरकारी फालाफाल बजारमा अभाव, मल नपाउँदा किसान मर्कामा

विजयकुमार बौडेल 
चैत १८ – कोरोनाको प्रभाव बढ्न नदिन सरकारले लागु गरेको लकडाउनको कारणले किसान मर्कामा परेका छन् ।

सरकारले गरेको लकडाउन र कृषी सामग्री व्यापारीहरुको त्रासका कारण किसानहरुले सहज रुपमा खेतबारी जोत्न र मल, विउ समेत पाउन नसक्दा मर्कामा परेका हुन् । खेतबारी जोत्नका लागी ट्रयाक्टरले सहज ढंगले डिजेल पाएको अवस्था छैन ।

तानसेन नगरपालिका वडा नं. ९ का खेम बहादुर बौडेलले बर्षभरी खाने आम्दानीको श्रोत टमाटर रोप्ने बेला कुखुराको मल विना नै रोप्नुभयो । “जहाँतहीँ सम्पर्क गर्दा पनी कुखुराको मल पाउन सकिएन । कृषी सामग्रीलाई त अली सहज बनाईदिए पनी हुन्थ्यो ।” बौडेलले भन्नुभयो । “मरियो भने त के हो ? के हो ? बाँचियो भने त बर्षभरी खान पर्ला नी । टाँठाबाठाले त जसोतसो गरेर ल्याएका छन् । हामीले के गर्ने खै ?” स्थानिय तहहरुले किसानका लागी आवश्यक सामग्री ल्याईदिन पहल गर्नुपर्ने बौडेलको भनाई छ ।

यता उत्पादन भईसकेका तरकारी पनी सहज रुपमा बजारमा लैजान नपाँउदा किसान पिडित छन् । संकलन केन्द्रमा ठूला ट्रकहरु लिएर नियमित तरकारी लिन आउने व्यापारीहरु लकडाउनमा परे पछि किसानहरुले गाउँबस्तीमै बोकेर विक्रि गरिरहेका छन् । “सहकारीमा आवद्ध हुनेहरुले त जसरीतसरी विक्रि गरिरहेका छन् । सहकारीमा नहुनेले गाउँघरमै बोकेर बेचेका छन् ।” तानसेन ९ कै मंगल रुचालले भन्नुभयो । “बजारमा हाहाकार छन्, गाउँमा फालाफाल ।” गाउँका तरकारी बजारमा सहज रुपमा लैजान सके सबैलाई फाईदा हुने रुचालको भनाई छ ।

सरकारले अत्यावश्यकीय वस्तुको निर्वाध आपूर्ति गर्ने व्यवस्था गर्ने भने पनि देशभर लकडाउनको प्रत्यक्ष प्रभाव भने पाल्पाका बेमौसमी तरकारी उत्पादन गर्ने कृषकहरुमा परेको छ । लकडाउनले छिटै नष्ट हुने तथा दैनिक अत्यावश्यकीय वस्तुहरू दूध, फलफूल, तरकारीलगायतको आपूर्ति प्रभावित भएको छ ।

बिनाअनुमति ढुवानीका साधनहरू रोकिने भएकाले कृषि उपज आपूर्ति गर्ने निजी साधन चल्न नपाउदा आपूर्तिकर्ता अन्योलमा परेका हुन् । उपभोक्ताले पनि तीन–चार दिन पुग्ने मात्रै स्टक गर्न सक्ने भएकोले थप सहजीकरण नभएमा भने तरकारी तथा फलफुल आपूर्तिमा समस्या आउने प्रेस संगठन पाल्पाका संयोजक राजेन्द्र लिगलले बताउनुभयो ।

जिल्ला सदरमुकाम तिर तरकारीको मूल्य आकासिएको छ । सदरमुकाममा बन्दा, काउली, प्याजलगायत तरकारीको बजार मूल्य अरु बेला भन्दा बढी छ तरपनी सहज रुपमा किन्ने वातावरण नभएको लिगलको भनाई छ ।

केही दिन अघी मात्र रैनादेवी छहराका किसानले विक्रि नभएपछी ६ हजार कुखुरा नष्ट गरेका थिए । किसानले उत्पादन गरेका कृषी उपजको सही व्यवस्थापन र उत्पादनमा प्रोत्साहन गर्न स्थानिय तहका जनप्रतिनिधीले तत्काल सोंच्नुपर्ने सरोकारवालाहरुको भनाई छ ।