सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

दिन विताउन सहज छैनन् स्थानिय तहका क्वारेन्टाईन

पाल्पा । लकडाउनको आज नवौ दिन पाल्पा जिल्लामा स्थापना गरिएका २७ क्वारेन्टाइनमध्ये ४ वटामा ३७ व्यक्ति आइसोलेसनमा बसेका छन् ।

 

पूर्वखोलाको जनमार्ग मावि सिलुवामा २१, रामपुरको बालकल्याण प्राविमा ११, रैनादेवीछहराको जोगवाणी प्राविमा ४ र छहरा पुरानो स्वास्थ्यचौकी भवनमा १ जना गरी ३७ जना व्यक्ति क्वारेन्टाइनमा बसेका छन् । कोरोना भाइरस एक व्यक्तिबाट अर्को व्यक्तिमा सजिलै सर्ने भएकाले स्थानीय तहहरुले क्वारेन्टाइनको व्यवस्था गरेका हुन् । क्वारेन्टाइनमा बसेका अधिकांश व्यक्ति भारतबाट गड्डाचौकी भएर नेपाल आएका नागरिकहरु रहेका छन् ।

 

जनमार्ग माध्यमिक विद्यालय क्वारेन्टाइनमा वडाअध्यक्ष भोगबहादुर थापा, विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष र स्वास्थ्यकर्मी व्यवस्थापनमा नियमित खटिएका छन् । आइसोलेसनमा बस्नेहरुका लागि विहान साँझ दाल, भात, तरकारी, अण्डा दिने गरिएको छ । क्वारेन्टाइनमा टेलिभिजन र वाइफाइ जोडिएको छ । व्यक्ति पिच्छे डिजिटल थर्मामिटर दिएको र साँझ विहान तापक्रम लिएर गाउँपालिकाको कार्यालयमा रिपोर्टिङ गर्ने गरिएको बताउनुभयो । पूर्वखोलाले उद्बुद्ध मावि र बीरकोट माविमा बनाएको क्वारेन्टाइनमा मेडिकल बेड नै राखिएको छ । पूर्वखोला गाउँपालिकाका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख मोहनप्रसाद ढकालले आइसोलेसनको बसाईलाई पट्यारलाग्दो नहोस् भनेर गाउँपालिकाका अध्यक्ष आफै सोध्दै हिंड्नुभएको र आवश्यक व्यवस्था गरेको बताउनुभयो ।

 

शंकास्पद व्यक्ति र विदेशबाट आएका मानिस जो आफै भयभित र त्रसित छन्, उनीलाई राख्ने क्वारेन्टाइन मापदण्ड वमोजिम मात्र होइन, सामान्य लोकलाज ढाक्ने अवस्थाका समेत छैनन् । भुईमा पिपि फर्म बिछ्याएर बनाएको रामपुर नगरपालिकाले मिडियाको दवावपछि क्यारेन्टाइनमा खाट थपेको छ । गर्मीमा लाग्ने लामखुट्टेबाट बच्च झुल दिएको छ । क्वारेन्टाइनमा बस्ने नागरिकका लागि समय बिताउने कुनै साधन छैन । भारतको बम्बईबाट छोरा लिएर आएका एक नागरिकले साथमा रहेको मोवाइल पनि बेचेर बाटो खर्च गरेका छन् । आमा गुमाएका ४÷५ वर्षको बच्चाले कार्टुन हेर्ने मोवाइल बाटोमा यात्रा गर्दा बाबुले बेचेपछि क्वारेन्टाइनमा बसेका बच्चा छटपटिरहेका छन् । रामपुर नगरपालिकाका प्रमुख रमणबहादुर थापाले विदेशबाट फर्किनेलाई एयरपोर्ट र सीमा नाकाबाटै सिधै क्वारेन्टाइनमा नपठाएर सबैलाइ दुःख भएको बताउनुभयो ।

 

रम्भा गाउँपालिकाले ताहूँमा बनाएको क्वारेन्टाइन व्यवस्थित छैन । तर ताहूँ प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्रका चिकित्सक र स्वास्थ्यकर्मीले जोखिम मोलेरै ज्वरोका विरामीको स्वास्थ्य जाँच गरेका छन् । सामान्य थर्मामिटर पनि पर्याप्त नभएपछि एकपछि अर्को व्यक्तिको ज्वरो नाप्दा स्प्रिटले पुछेर दिने गरिएको मेडिकल अधिकृत केशरसिंह कार्कीले बताउनुभयो ।

 

नागरिकको सुरक्षा र सुविधा दिन गठन भएका स्थानीय सरकारहरुले विदेशबाट अत्यन्त दुःखका साथ घर फर्किएका नागरिकको मानवअधिकारको सम्मान गर्दै सम्मानजनक व्यवहार गर्नुपर्ने सुझाव उनीहरुका परिवारजनको रहेको छ ।