सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

रिब्दीकोटको आकस्मिक बैठकले कोरोना बारे के के गर्यो निर्णय ?

विजयकुमार बौडेल 
चैत २१ – रिब्दीकोट गाउँकार्यपालिकाको आकस्मिक बैठकले लकडाउनका कारण दैनिक ज्यालादारी गरी जीवनयापन गर्ने र चुल्हो बल्ने अवस्था नभएका अति विपन्न परिवारलाई राहतको घोषणा गरेको छ ।

राज्यबाट कुनै पनि प्रकारको सामाजिक सुरक्षा प्राप्त नगरेको परिवार, भूमिहीन, अशक्त र असहाय परिवारलाई राहत वितरण गर्ने गाउँपालिकाले घोषणा गरेको हो । राहतमा प्रतिपरिवार २० किलो चामल, २ किलो दाल, १ लिटर तेल र १ किलो नुन दिने कार्यपालिकाको बैठकले निर्णय गरेको प्रमुख प्रसासकिय अधिकृत रिषीराम अर्जेलले बताउनुभयो । गाउँपालिकामा सिफारिसका लागी आएका २ सय ८ परिवारलाई तत्काल राहत वितरण गर्ने प्रमुख अर्जेलले बताउनुभयो ।

 

त्यस्तै आपूर्ति व्यवस्थापन र लकडाउनको प्रभावकारी कार्यान्वयन गर्न समन्वय समिति गठन गरेको छ । गाउँकार्यपालिकाले गाउँपालिका अध्यक्ष संयोजक र उपाध्यक्ष सहसंयोजक तथा सबै वडा अध्यक्ष, कार्यपालिका सदस्य, क्रियाशील राजनीतिक दलका प्रतिनिधी, प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत र स्वास्थ्य शाखा प्रमुख सदस्य रहनेगरि समिति गठन गरेको हो । त्यस्तै गाउँकार्यपालिकाको बैठकले राहत परिवारलाई सिफारिस र वडा स्तरीय आपूर्ति व्यवस्थापन गर्न वडाध्यक्षको संयोजकत्वमा वडा स्तरिय समिति समेत गठन गरेको छ ।

 

गाउँपालिकाले राहत वितरण गर्दा एकद्वार प्रणाली अपनाउने, राहत तथा आर्थिक सहायता उपलब्ध गराउन चाहने संघसंस्था तथा व्यक्तिहरुले गाउँपालिकासँग अनिवार्य स्वीकृति लिई पालिका मार्फत गर्ने, दैनिक उपभोग्य वस्तु किनमेल तथा बेचविखनका लागि पसलहरु व्यवस्थित ढंगले संचालन गर्ने व्यवस्था मिलाउने, पसल अगाडि अनिवार्य रुपमा साबुनपानीले हात धुने व्यवस्था गर्न लगाउने तथा भिडभाड नगराई कम्तीमा १ मिटर दुरी कायम गरी किनमेल गर्ने व्यवस्था मिलाउने निर्णय गरेको गाउँपालिका अध्यक्ष नारायण बहादुर जिसीले बताउनुभयो ।

 

त्यस्तै भारत तथा अन्य देशबाट आएका व्यक्तिहरुलाई वडा स्तरमै निरन्तर निगरानी गरी घरमै क्वारेन्टाइनमा बस्न लगाई कुनै शंकास्पद लक्षण देखिएमा वडा स्तरीय समितिले समन्वय गरी तत्काल थप उपचारका लागि गाउँपालिकाद्वारा स्थापित क्वारेन्टाइनमा राख्ने व्यवस्था मिलाउने, दैनिक उपभोग्य बस्तुको सहज उपलब्धता सुनिश्चित गर्न, कालोबजारी र कृत्रिम अभाव सिर्जना हुन नदिन अनुगमन गर्ने, बन्दाबन्दीलाई कडाईका साथ कार्यान्वयन गर्ने समेत कार्यपालिका बैठकले निर्णय गरेको गाउँपालिका उपाध्यक्ष लक्ष्मी खनालले बताउनुभयो ।

 

गाउँपालिकाले स्वास्थ्य संस्थामा खटिएका स्वास्थ्यकर्मीहरुलाई लकडाउन शुरु भएको दिनदेखी अवस्था सामान्य नहुन्जेल सम्मका लागि शुरु तलबस्केलको २० प्रतिशत जोखिम भत्ता उपलब्ध गराउने, महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरुलाई तथ्यांक संकलन एवं समन्वय, भारत लगायत अन्य देशहरुबाट आएका व्यक्तिहरुको निगरानी र रिपोर्टिङका लागि संचार खर्च स्वरुप पाँच सय रुपैंया उपलब्ध गराउने समेत निर्णय गरेको स्वास्थ्य संयोजक विष्णुदेव खनालले जानकारी दिनुभयो ।

 

कोरोना रोग रोकथाम तथा नियन्त्रण र राहत सहायता उपलब्ध गराउन गाउँपालिकाको विपद् व्यवस्थापन कोषमा थप १५ लाख निकासा गरी उक्त कोषमा सहयोग गर्न इच्छुक सामाजिक संघसंस्था, व्यक्ति तथा समुदायलाई सार्वजनिक आव्हान गर्ने समेत गाउँपालिकाले निर्णय गरेको छ ।