सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

पूर्वखोला गाउँपालिकाको बजेट ४४ करोड, कृषि, स्वास्थ्य र शिक्षामा प्राथमिकता

पूर्वखोला । पूर्वखोला गाउँपालिकाले आगामी वर्षका लागि ४४ करोड बराबरको बजेट गाउँसभामा पेश गरेको छ ।

गाउँपालिकामा आयोजित सातौं गाउँसभामा गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष भागिरथी भट्टराईले आर्थिक वर्ष २०७७\०७८ का लागि वार्षिक बजेट तथा कार्यक्रम पेश गर्नुभएको हो । पूर्वखोलाको बजेट ४४ करोड १७ लाख ८५ हजार ७ सय १० रुपैँया बराको रहेको छ । चालु वर्षको खर्च कम भई करिव ४ करोड सञ्चित रहने गाउँपालिकाको अनुमान रहेको छ । सामाजिक विकासमा ४ करोड, पूर्वाधारमा ५ करोड ९३ लाख, सुशासनमा ३ करोड ३३ लाख र आर्थिक विकासमा ४ करोड १५ लाख विनियोजन गरिएको छ ।

गाउँपालिकाका अध्यक्ष नुनबहादुर थापाले प्रस्तुत गर्नुभएको आर्थिक वर्ष २०७७\०७८ को नीति तथा कार्यक्रम सर्वसम्मतीले पारित भएपछि बजेट प्रस्तुत गरिएको हो । वार्षिक नीति तथा कार्यक्रममा कृषिमा एक वडा एक उत्पादन, घर एक फलफूलका बोट अनेक, कृषि बजारको सुनिश्चित गर्न आवश्यक व्यवस्था मिलाउने, सिलुवामा लोपुन्मुख अवस्थामा रहेको घरबुनालाई तालिम सञ्चालन गरी संरक्षण गर्ने, परम्परागत कुँडुले घर संरक्षण गर्ने, विद्यालय सुधार योजना लागू गरी गुणस्तरीय शिक्षामा जोड दिने, विद्यालयमा शिक्षक दरबन्दी मिलान गर्ने, गाउँपालिकामा अस्पताल सञ्चालनमा ल्याउने, विदेशबाट आएका नागरिकलाई विना पिसिआर घर नपठाउने जस्ता कार्यक्रम समावेश गरिएका छन् ।

पूर्वखोला गाउँपालिकालाई बालविवाहमुक्त गाउँपालिका बनाउने, टुकिरहित गाउँपालिका घोषणा गर्ने, गाउँपालिकाभित्रका २ सय युवालाई रोजगारी दिने, ज्येष्ठ नागरिक दिवा सेवा केन्द्र सञ्चालनमा ल्याउने, घरघरै एक धाराको व्यवस्था गर्ने, महत्वपूर्ण बस्ती र बजार उन्मुख क्षेत्रका सडकलाई कालोपत्रे गर्ने जस्ता कार्यक्रम गरी सिहंदरबाको अधिकार घर आँगनसम्म भन्ने सन्देशलाई जनतासम्म पु¥याउने गाउँपालिकाको योजना रहेको छ ।

गाउँसभाका प्रमुख अतिथि प्रदेशसभा सदस्य नारायणप्रसाद आचार्यले कोभिड १९ को संक्रमण रोकथाम र उपचारका निम्ति विदेशबाट फर्किएका नागरिकलाई क्वारेन्टिनमा राख्ने, पिसिआर परीक्षण गराउने काममा पूर्वखोलाले गरेको प्रयत्न एकदमै प्रशंसनीय रहेको बताउनुभयो । गाउँपालिकाले श्वाव बोक्ने क्यारियर भिटिएम खरिद गरी धेरैभन्दा धेरैको परीक्षण गराउन सफल रहेको उहाँको भनाई छ । प्रदेशसभा सदस्य आचार्यले तीन वटै अंगको अधिकार पाएको स्थानीय सरकारले आन्तरिक स्रोत परिचालन, शिक्षा र स्वास्थ्यको व्यवस्थापन र पूर्वाधार निर्माणमा संयोजनकारी भूमिका खेल्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो । जिल्ला समन्वय समितिका कार्यबहाक प्रमुख मिरा मरासिनीले संस्थागत विद्यालय सामुदायिक विद्यालयमा मर्ज गरेर उदारहणीय बनेको पूर्वखोलाले धेरै रचनात्मक कार्यक्रम अगाडि बढाएको बताउनुभयो । जिल्ला समन्वय अधिकारी लेखनाथ ज्ञवालीले जनपक्षीय कार्यक्रमको प्रशंसा गर्नुभयो ।

गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत भक्तबहादुर पछाइले जनप्रतिनिधिसँगकाे समन्वयमा मात्र कर्मचारीले काम गरेकाे र भाेलिका दिनमा पनि जनताकै चाहना र रुची अनुसारकाे सेवा दिन तप्पर रहेकाे बताउनुभयाे । गाउँसभाको आगामी बैठकमा बजेट तथा कार्यक्रम र विनियोजन विधेयकमाथि छलफल हुनेछ । गाउँसभा स‌सदीय अभ्यास अनुसार पालिका अध्यक्ष नुनबहादुर थापाले सञ्चालन र सहजिकरण गर्नुभएकाे थियाे ।