सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन कृषि क्षेत्रका युवाहरुको सफलताको कथा समेटिएको पुस्तक ‘कर्म’ विमोचन ‘यूवा पुस्ता पत्रकारीतामा आउन जरुरी छ’ : प्रेस चौतारी केन्द्रिय सचिव आचार्य तानसेनका एक सय दश पसलमा अनुगमन, ६३ हजार रुपैंयाको सामग्री जफत गरि नष्ट तानसेन नगरपालिका र विद्युत प्राधिकरण पाल्पा बीच न्यूनतम विद्युत महशुल छुट सम्बन्धी सम्झौता

माथागढीको मरमरा मौरीको स्मार्ट कृषि गाउँ


झडेवा । कृषि ज्ञान केन्द्र पाल्पाले माथागढी गाउँपालिकामा स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम सञ्चालन सम्बन्धी अन्तक्र्रिया तथा छलफल गरेको छ ।

परम्परागत तरिकाले मौरीपालनमा गर्दै आएका किसानको उत्साहलाई समेटेर माथागढी गाउँपालिका वडा नं. ४ को मरमरा, हर्नेटार, चौलानीगैरा, खापुक क्षेत्रमा मौरीको स्मार्ट कृषि कार्यक्रम सञ्चालन गर्ने ज्ञान केन्द्रले तयारी गरेको हो । माथागढी ४ को मरमरा क्षेत्रमा ३ सयभन्दा धेरै काठे मौरीका घार रहेका रहेका छन् । स्थानीय बासिन्दाले बारी, खरबारी र जंगलमा काठको मुढामा मौरी पालेका छन् ।

मरमरामा आयोजित अन्तक्र्रिया कार्यक्रम प्रदेशसभा सदस्य नारायण प्रसाद आचार्यले जैविक वनस्पतीको फुलमा आधारित मौरीपालनबाट उत्पादित महको महत्व बढी भएकाले व्यावसायिक मौरीपालन गर्न किसानहरुलाई आग्रह गनुभयो । ‘राज्य संघीय संरचनामा जानुको अर्थ समानुपातिक विकासको पद्धतिलाई अगाडि बढाउने र तीन वटा सरकार मिलेर ग्रामीण जनतालाई विकासको लाभ दिने नीतिअन्तर्गत मरमरालाई छनौट गरिएको हो ।’, प्रदेशसभा सदस्य आचार्यको भनाई थियो ।

कार्यक्रममा ज्ञान केन्द्रका प्रमुख शिवप्रसाद अर्यालले कृषिबाट रोगजारी, आयआर्जन र उद्यमशीलता बिस्तार हुनुपर्ने अवधारणा सुरु भएको र स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम त्यसकै लागि सञ्चालन हुने बताउनुभयो । उहाँले प्रदेश सरकारले सम्पूर्ण निर्वाचन क्षेत्र र सबै गाउँपालिकामा प्रदेश गौरवको आयोजना स्मार्ट कृषि कार्यक्रम बिस्तार गर्न लागेको जानकारी दिनुभयो ।

समाजसेवी शंकर दर्लामीले साना किसानको जीविकोपार्जनमुखी कृषिलाई व्यावसायिक बनाउने यो कार्यक्रम फलदायी हुने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो । शिवबाणि आधारभूत विद्यालयका शिक्षक बीरबहादुर रानाले काठे घारमा मौरी पाल्दा लामो झरी परेका बेला आहारा नपाएर धेरै मौरीका घार मासिएकाले आधुनिक घार र आधुनिक प्रविधि चाहिने रहेछ भन्ने भएको बताउनुभयो । ज्ञान केन्द्रका वागवानी विकास अधिकृत सन्तोष पाठकले अन्तक्र्रियामा सहजीकरण गर्नुभयो ।

प्रदेशको आर्थिक विकास र समृद्धिको पहिलो आधार कृषिलाई परिभाषित गरेको प्रदेश सरकारले उत्पादन दोब्बर बनाउने योजनासहित स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम ल्याएको छ । स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम लागू हुन कम्तिमा एउटा समुदायका ५० घरधुरी हुनुपर्छ । किसानहरुको भेलाले सञ्चालक समिति गठन गरी आवश्यक कार्यक्रम माग गरेपछि यो कार्यक्रम लागू हुनेछ । पाल्पामा दोभानको झेङला, रम्भाको हुँगीमा तानसेनको अर्गली, रामपुरको हेक्लाङमा स्मार्ट कृषि गाउँ कार्यक्रम सञ्चालनमा रहेको छ ।