सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव बैंक ब्याजदर विरुद्ध अर्थमन्त्रीलाई उद्योग वाणिज्य संघ पाल्पाको ज्ञापन पत्र प्रेस चौतारी पाल्पाकाे घुम्ती बैठक रम्भामा सम्पन्न तिनाउमा लैंगिक सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न इन्फिनिटि लघुवित्तको व्यवसायिक तरकारी खेती तालिम सम्पन्न हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन

माथागढीमा रोकियो हुनै लागेको बालविवाह

माया बस्याल – 

असोज ५ – बढ्दो सुचना प्रविधिको दुरुपयोगलगाएत धार्मिक अन्धविश्वास, परम्परा, कुरीति, अशिक्षा, गरीबी, कुप्रथा र सामाजिक दवावका कारणले समाजमा बाल विबाह हुने गरेको छ ।

बालविवाह तुरुन्तै अन्त्य हुने विषय नभएपनी यसको निराकरणका लागि आआफ्नो स्थान, क्षेत्रबाट जुटेमा रोक्न र असर कम गर्न सकिन्छ भन्ने उदाहरण माथागढीका सरोकारवालाहरुले देखाएका छन् । माथागढी गाउँपालिकाका २३ बर्षीय युवक र बगनासकाली गाउँपालिकाकी १६ बर्षिय किशोरीको बिहे हुन लागेको थाहा पाएपछी सरोकारवालाले सम्झाईबुझाई गरेर बिहे रोकेका छन् ।

सानै उमेरमा विवाह गर्दा छिट्टै बच्चा जन्मने, सोंच्ने बुझ्ने भइसकेपछि अर्को विवाह गर्ने अनि असमझदारी बढेर सम्बन्ध विच्छेद गर्ने सम्मका घटनामा बृद्धि आएकाले बालविवाह रोक्न समुदायको ध्यान जानुपर्ने प्रभाष प्रहरी चौकीका प्रमुख एक्क बहादुर नेपालीले बताउनुभयो । बालबालिकाले आफैले गरेको होस् वा अभिभावकले गराइदिएको, बालविवाह रोक्नु आफैंमा चुनौतीपूर्ण काम भएको बताउदै बिभिन्न जोखिम मोलेर बालविवाह रोक्ने अभियानमा लागिरहेको नेपालीको भनाइ छ ।

बालविवाह हुन लागेकी बगनासकाली गाउँपालिकाकी किशोरीले भन्नुभयो “आफ्नो मन परेको मान्छे संग विहे गर्न पाउनु त पर्यो नी । मैले जसरी पनी उहाँ संगै विहे गर्छु ।” बिहे हुन लागेका माथागढी गाउँपालिकाका यूवाले भने उमेर पुगेको छैन भन्ने जान्दा जान्दै पनी नकार्न नसकेको भन्दै विहे गर्न आँटेको बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो “मायामा यस्तै हुँदो रहेछ ।”

सरोकारवालाले सम्झाई बुझाई गरेर उमेर पुगेपछी बिहे गरिदिने भनेपछी दुवैजना आआफ्नो घर फर्कन राजी भएका छन् । पछिल्लो तथ्यांक अनुसार नेपालमा ३७ प्रतिशत बालिका १८ वर्षभन्दा कम उमेरमा विवाह गर्छन् । यसैगरी १० प्रतिशत बालिका १५ वर्ष भन्दा कम उमेरमा विवाह गर्छन् ।

पहिले अभिभावको सहमतिमा १८ वर्षमा विवाह गर्न पाउने कानुनी व्यवस्था थियो । अहिले मुलुकी ऐन २०२० को भाग ४ को विवाहवारी सम्बन्धी महलमा पहिलेको व्यवस्था संशोधन गरी केटा र केटी दुवैको उमेर अनिवार्य रूपमा २० वर्ष पुगिसकेको हुनुपर्ने छ ।

२० वर्ष नपुगी विवाह गराएमा विवाह गराउने पण्डित, जन्ती र कुरा छिन्ने व्यक्ति (लमी) लाई समेत एक महिना कैद र एक हजार रुपियाँ जरिवाना गर्न सक्ने कानुनी व्यवस्था रहेको छ । नेपाल बाल विवाह गर्ने दक्षिण एशियाली मुलुकका प्रमुख देशहरु मध्ये बंगलादेश र भारत पछि तेस्रो स्थानमा पर्दछ । नेपाल सरकारले सन् २०३० सम्म बालविवाह अन्त्य गर्न राष्ट्रिय रणनीति बनाइ कार्यान्वयनमा ल्याए पनी प्रभावकारी हुन सकेको छैन ।

अशिक्षाका कारण पनि अधिकांश बालबालिका कम उमेर मै विवाह गर्न बाध्य हुन्छन् । तसर्थ उनीहरुलाई वैकल्पिक शिक्षा, प्रौढ शिक्षामा जोड दिनु आवश्यक छ । यसैगरी बालबालिकालाई अनिवार्य आधारभूत शिक्षामा यौन शिक्षा समेत दिनु जरुरी देखिन्छ ।