सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन कृषि क्षेत्रका युवाहरुको सफलताको कथा समेटिएको पुस्तक ‘कर्म’ विमोचन ‘यूवा पुस्ता पत्रकारीतामा आउन जरुरी छ’ : प्रेस चौतारी केन्द्रिय सचिव आचार्य तानसेनका एक सय दश पसलमा अनुगमन, ६३ हजार रुपैंयाको सामग्री जफत गरि नष्ट तानसेन नगरपालिका र विद्युत प्राधिकरण पाल्पा बीच न्यूनतम विद्युत महशुल छुट सम्बन्धी सम्झौता

प्रदेशको नाम लुम्बिनी, राजधानी देउखुरी प्रस्ताव

पाल्पा । प्रदेश नम्बर पाँचको राजधानी दाङको देउखुरी बनाउने प्रस्ताव प्रदेश सभामा पेश भएको छ ।

प्रदेश सरकारले आजको प्रदेशसभा बैठकमा राजधानी र नामाकरण निर्धारणसम्बन्धी कार्यविधि पेश गरेर प्रस्ताव अघि बढाउन लागेको हो । प्रदेश आन्तरिक मामिला तथा कानुनमन्त्री कुलप्रसाद केसीले प्रदेशको नाम लुम्बिनी र दाङको देउखुरीलाई राजधानी प्रस्ताव टेवल गर्नुभयो । प्रदेशसभाको बैठकमा मन्त्री केसीले भन्नुभयो, ‘दाङको राप्ती गाउँपालिका, गढवा गाउँपालिका र अर्घाखाँचीको शितगंगा नगरपालिकाले ओगटेको क्षेत्र राप्ती नदी किनार मैदानी भाग देउखुरीलाई राजधानीको रुपमा प्रस्ताव गर्दछु ।’

 

प्रदेशसभा बैठक अगाडि प्रदेश मन्त्रिपरिषद्को बैठकले प्रदेशको प्रस्तावित नाम लुम्बिनी र राजधानी दाङको देउखुरी बनाउने प्रस्ताव प्रदेशसभामा लैजाने निर्णय गरेको छ । प्रदेशको राजधानी बुटवल कि दाङ भन्ने विषयमा सत्तारुढ दल नेकपामा विवाद रहेको थियो । नेकपा अध्यक्ष एवम् प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र अर्का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालबीच सहमती भएपछि प्रदेश सरकारले राजधानी र नामांकनको विषय पेश गरेको छ । आन्तरिक मामिला तथा कानुनमन्त्री केसीले प्रदेशसभा सदस्यहरुलाई इतिहासका रचयिताको संज्ञा दिदै ऐतिहासिक गौरवको दिन, अढाई वर्षको छलफलको निष्कर्ष र प्रदेशसभाको नयाँ रुप दिने दिनका रुपमा लिएको छु भन्नुभयो । ‘अब अंक अंकित नामलाई अक्षर अंकित नामले प्रदेशको पहिचान बन्नेछ ।’ 

संविधानअनुसार स्थायी राजधानी र नामाकरणको प्रस्ताव पारित हुन दुई तिहाई मत चाहिन्छ । प्रदेशसभा ८७ सदस्यीय रहेको छ । यो प्रस्ताव प्रदेशसभाबाट पारित भएपति प्रदेशको राजधानी र नामको टुंगो लाग्नेछ । प्रदेश ५ को अस्थाई राजधानी अहिले बुटवलमा छ। देउखुरी बुटवलबाट करिव ११० किलोमिटर पश्चिम र नेपालगञ्जबाट १५५ किलोमिटर पूर्वमा अवस्थित छ ।

मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले भर्जिन एरिया नै राजधानी बन्छ र सबैले खुशीयालीपूर्वक स्वागत गर्दछन् भन्दै आउनुभएको थियो । नेकपाभित्र वैचारिक नेताको पहिचान बनाउनुभएका मुख्यमन्त्री पोखरेलले भूगोलको बीच भाग र राप्ती किनारको भर्जिन एरियालाई नै प्रस्तावित गरेर बचनको पक्का भएको आफूलाई प्रमाणित गराउनुभएको छ । नेकपाले प्रदेश इन्चार्जसमेत रहनुभएका पोखरेलकाे मुख्यमन्त्री निवासमा भोलि बिहान ८ बजे पार्टी संसदीय दलको बैठक बोलाएको छ ।