सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव बैंक ब्याजदर विरुद्ध अर्थमन्त्रीलाई उद्योग वाणिज्य संघ पाल्पाको ज्ञापन पत्र प्रेस चौतारी पाल्पाकाे घुम्ती बैठक रम्भामा सम्पन्न तिनाउमा लैंगिक सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न इन्फिनिटि लघुवित्तको व्यवसायिक तरकारी खेती तालिम सम्पन्न हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन

कृषि क्षेत्रका युवाहरुको सफलताको कथा समेटिएको पुस्तक ‘कर्म’ विमोचन

विजयकुमार बौडेल – 

असोज ११ – कृषि तथा पशु उद्यमशिलता विकास परियोजना अन्तरगत सफलताको कथा ‘कर्म’ को विमोचन गरिएको छ ।

तानसेनमा एक कार्यक्रमको आयोजना गरि युवाहरुले कृषि क्षेत्रमा गरेका कार्यप्रगतीको सफलताको कथा समेटिएको ‘कर्म’ को विमोचन गरिएको हो । ग्रामिण आर्थिक विकास संघ रेडाको आयोजना र तानसेन नगरपालिका तथा हेफर प्रोजेक्ट नेपालको सहयोगमा प्रकाशित ‘कर्म’ को विमोचन गरिएको हो । कार्यक्रममा हेफर प्रोजेक्ट नेपालका कार्यक्रम प्रमुख बिष्णु पाण्डेयले युवाहरुले नेपालमै कृषि क्षेत्रमा गरेका सफलताको कथाहरुको संग्रह प्रकाशन गरिएको बताउनुभयो । पाण्डेयले युवाहरुको उद्यमशिलतालाई प्रोत्साहन गर्न यो पुस्तक प्रकाशनले सहयोग पुग्ने समेत बताउनुभयो ।

कार्यक्रममा प्रमुख अतिथी तानसेन नगरपालिकाका प्रमुख सन्तोषलाल श्रेष्ठले ठुला ठुला संस्थाहरुलाई स्थानीय तहहरुले गरेको सहयोगले नागरिक स्तरमा ठूलो प्रभाव पार्छ भन्ने उदाहरण हेफर प्रोजेक्ट र रेडाले प्रस्तुत गरेको बताउनुभयो । प्रमुख श्रेष्ठले तानसेनको विकासका लागि कृषि र पर्यटनमा काम गरे पर्याप्त हुने र त्यसका लागि पुर्वाधारको तयारी गर्नुपर्ने बताउनुभयो ।

श्रेष्ठले कृषकहरुलाई प्रोत्साहन गरेर उत्पादन बढाउने काम भएपनी उनिहरुको उत्पादन विक्री गर्ने वातावरण सहज नभएको भन्दै त्यसका लागि नगरपालिकाले योजना बनाएर काम गर्ने बताउनुभयो । श्रेष्ठले कृषकका लागि योजना कार्यान्वयन गर्दा सुचना प्रवाह बढाउनुपर्ने र राजनैतिक पुर्वाग्रह राख्न नहुने बताउनुभयो ।

कार्यक्रममा तानसेन नगरपालिकाकी उपप्रमुख प्रतीक्षा गाहा सिंजालीले जिविकोपार्जन मात्र नभएर व्यवसायिक रुपमा अघि बढेका युवाहरुको सफलताको कथा प्रकाशित भएको पुस्तक ‘कर्म’ दस्तावेजकै रुपमा प्रयोग गर्न सकिने खालको भएको बताउनुभयो । उपप्रमुख सिंजालीले नगरपालिका संग सहकार्य गर्ने संस्थाहरुले नागरिकहरुले प्रत्यक्ष महसुस गर्ने गरि काम गर्नुपर्ने भन्दै कृषि क्षेत्रलाई आधुनिकिकरण र बैज्ञानिक प्रविधी संग जोड्नुपर्ने बताउनुभयो ।

कार्यक्रममा तानसेन नगरपालिकाका निवर्तमान प्रमुख अशोककुमार शाहीले वैदेशिक रोजगारिबाट फर्केर निराश युवाहरुलाई पुन: उर्जा दिने लक्ष्यका साथ कृषि तथा पशु उद्यमशिलता विकास परियोजना सञ्चालन गरिएको बताउनुभयो । शाहीले ४ सय बढी वैदेशिक रोजगारीबाट फर्केका युवाहरुलाई यो कार्यक्रमले समेटेको भन्दै अझै उत्पादित सामग्रीहरुलाई बजारिकरण गर्ने काम बाँकी रहेको बताउनुभयो । शाहीले नगरपालिकाको सोंचलाई जनता संग जोड्ने काम रेडा र हेफर प्रोजेक्टले गरेको बताउनुभयो ।

कार्यक्रममा तानसेन नगरपालिकाकी निवर्तमान उपप्रमुख लक्ष्मीदेवी पाठकले नगरपालिकाले १४ वटै वडामा कृषि उद्यमशिलताको कार्यक्रम सञ्चालन गरिएको भन्दै कार्यक्रमबाट धेरै युवा तथा महिलाहरु कृषि कर्मबाट आत्मनिर्भर भएको बताउनुभयो । पाठकले १४ वटै वडाको अनुगमन गर्दा कार्यक्रमले धेरै युवाहरुको जिवनस्तर उठेको महसुस गरेको बताउनुभयो । कार्यक्रममा नेपाल पत्रकार महासंघ पाल्पा शाखाका अध्यक्ष रेखिराम रानाले तानसेन नगरपालिकाले सहयोग गरेको कार्यक्रम भएपनी संस्था अग्रभागमा देखिएको र नगरपालिका ओझेलमा परेको भन्दै तानसेनका जनतामुखी कार्यक्रमलाई प्राथमिकता दिन सुझाव दिनुभयो ।

तानसेन नगरपालिकाका प्रवक्ता यादवसिंह कार्कीले कोरोना कहरका कारण वैदेशिक रोजगारी गुमाएर बसेका युवाहरुलाई प्रोत्साहन गर्ने कार्यक्रम ल्याएकोमा धन्यवाद व्यक्त गर्नुभयो । कार्कीले युवाहरुले गरेको सफल कर्मको कथा ‘कर्म’ पुस्तकमा प्रकाशित गर्नु संग्रहणीय भएको बताउनुभयो । कार्यक्रममा ग्रामिण आर्थिक विकास संघ रेडाका कार्यकारी निर्देशक लिला बहादुर कार्कीले नगरपालिका, रेडा र हेफरले युवाहरुलाई कृषि कर्ममा जोड्ने र टिकाईराख्ने संयुक्त अभियान सञ्चालन गरेको बताउनुभयो ।

कार्कीले संस्थालाई सबैको सहयोग र सहकार्य आवश्यक रहेको भन्दै कृषकका समस्यालाई समाधान गर्न स्थानीय तहसंग समन्वय गरेर अघी बढ्ने बताउनुभयो । कार्कीले आफुले गरेका कार्यहरुको संग्रह गरेर सफलताको कथा ‘कर्म’ प्रकाशन हुनु ऐतिहासिक कर्म भएको भन्दै लेखक तथा सहयोगी सबैलाई धन्यवाद व्यक्त गर्नुभयो ।