सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव बैंक ब्याजदर विरुद्ध अर्थमन्त्रीलाई उद्योग वाणिज्य संघ पाल्पाको ज्ञापन पत्र प्रेस चौतारी पाल्पाकाे घुम्ती बैठक रम्भामा सम्पन्न तिनाउमा लैंगिक सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न इन्फिनिटि लघुवित्तको व्यवसायिक तरकारी खेती तालिम सम्पन्न हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन

बगनासकालीमा औपचारिक कार्यक्रम गरेरै ढिकी जाँतो स्थापना

बोली । माघ १८ – बगनासकाली गाउँपालिकामा लोप हुन लागेको ढिकी जाँतो औपचारिक कार्यक्रम गरेरै स्थापना गरिएको छ ।


महिला उत्थान समन्वय समिती बराङ्दीले औपचारिक कार्यक्रम गरेरै ढिँकी जाँतो स्थापना गरेको हो । महिला लक्षीत सिपमुलक तालिम समेतको समापन कार्यक्रममा बोल्दै बगनासकाली गाउँपालिकाका अध्यक्ष कृष्ण प्रसाद बस्यालले लोप हुने अवस्थामा रहेको ढिकी र जाँतो समाजको मौलीक पहिचान भएको बताउदै मौलीकताको जर्गना हुनु सुखद भएको बताउनुभएको छ ।


गाउँपालीका उपाध्यक्ष सरस्वती चिदी मगरले गाउँपालिकाको अभियान प्रभावकारी रुपमा संचालन गर्ने गरी आयोजित कार्यक्रमले गरिमा बढाउने बताउदै महिला सशक्त बन्दा समाजको स्वरुपमा समेत सकारात्मक परिवर्तन हुने बताउनुभयो । बगनासकाली गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत सुन्दर प्रसाद श्रेष्ठले आर्थिक उपार्जन बढाउन स्थानिय श्रोत र साधनको उचित प्रयोग संगै व्यवसायीकता तर्फ लाग्न सके मात्र आर्थिक समृद्धीमा टेवा पुग्ने बताउनुभयो ।


वडा नं. ८ का अध्यक्ष गणेश प्रसाद बस्याल, वडा सदस्य ठानेश्वर बस्याल, पत्रकार दयाराज न्यौपाने, तालिम प्रशिक्षक तुलसा घिमिरे, सहभागी निमा देवी बस्याल, गीता बस्याल लगायतले तालिममा सिकेका सिपलाई व्यवहारमा प्रयोग गर्नुपर्ने बिषयमा जोड दिनुभयो ।
ढिँकी र जाँतो विस्तारै इतिहास बन्न थालेको, ढिकी र जाँतोमा पिसानी गर्दा लामो समयसम्म टिकाउ हुने, स्वादिलो हुने र पौष्टिकयुक्त हुने भएकाले पनि परम्परागत प्रविधिको संरक्षणमा लाग्ने प्रयास गरेको स्थानिय हरीलाल बस्यालले बताउनुभयो ।


सोही अवसरमा २०६० साल देखी व्यवसायीक बाख्रा पालन गरेका बराङ्दीका कमला पाण्डे, साबित्रा बस्याल, राधादेवी भुषाल र पुर्णकला बस्याल गरी ४ जनालाई सम्मान पत्र र मायाको चिनोले सम्मान गरीएको छ । त्यस्तै ढिँकी जाँतो राख्न जग्गा उपलव्ध गराउने भोजकुमारी बस्याल र यमकला बस्याललाई समेत सम्मान गरीएको छ ।


चालु आर्थिक बर्षको १ लाख ५० हजार रुपंैयाको बजेटबाट अदुवा पैचो कार्यक्रम, टिकी, पोते, औठी र चुरा बनाउने तालिम तथा ढिँकी जाँतो स्थापना कार्यमा लगानी गरेको महिला उत्थान गाउँ समन्वय समिती बराङ्दीकी संयोजक बिमला बस्यालले जानकारी दिनु भयो ।