सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

धर्मका नाममा व्यापार


बाेली। गुरु पुरोहितहरु सत्यवादी थिए । त्याग र समर्पणको भावना बोक्दथे । उपकार र परोपकार गर्न जीवन व्यस्त रहन्थे । आज त्यो युग फेरिएको छ । पण्डितहरु दक्षिणामा बोलकबोल गरेर मात्र धार्मिक यज्ञमा आउने गर्दछन् । बाटोघाटो निर्माण गर्ने, पुल बनाउने, ठुल्ठूला आयोजना ठेक्कापट्टामा लिने सुनिन्थ्यो । अहिले धार्मिक कार्य नै ठेक्कामा लिने प्रचलन बढेको छ । यज्ञयज्ञादीलाई ठेक्कामा सञ्चालन गर्ने बानीको विकास गरेका छन् । धार्मिक महायज्ञहरु आस्था र शास्त्रको ज्ञानभन्दा अर्थ संकलनको माध्यम बन्न थालेका छन् ।


गाउँ सहर सबैतिर आयोजित महायज्ञमा शास्त्रको प्रवचन, संस्कार पद्धति र संस्कृतिका विषयमा भन्दा आर्थिक संकलनमा आयोजकको ध्यान केन्द्रित हुन थालेकोमा सरोकारवालाले चिन्ता प्रकट गरेका छन् । आयोजकमाथि पैसा हिनामिना गरेको र व्यास पण्डितहरुमाथि धर्मको व्यापार गरेको गम्भीर आरोप लागेको छ ।

श्रीकृष्ण महाराजलले तेल्घामा आयोजित गणेशधाम यज्ञबाट टेन्ट, विजुली, गायक खर्च र दक्षिणा गरेर १८ लाखभन्दा बढी र भालेबासबाट २५ लाख रुपैँया लगेका छन् । रिब्दीकोटको सरस्वती माध्यमिक विद्यालयको स्तरोन्नतिका लागि सञ्चालित महायज्ञबाट पण्डित इश्वरशरण महाराजजीले २० लाख रुपैँया बुझेकाे स्थानीय बासिन्दाले बताएका छन् । मदनपोखराको कमलेश्वर मन्दिरमा आयोजित शिव पुराण महिमा विशेष महायज्ञमा ९ \१० लाख रुपैँया बचत हुने अनुमान गरिएको अध्यक्ष जीवनाथ पाण्डेयले जानकारी दिनुभयो । महायज्ञमा पण्डित पुरुर्षोत्तम शरण शास्त्री र उहाँका सहयोगीहरुले ३ लाख रुपैँया दक्षिणा पाएका छन् । आयोजकहरुले टेन्ट र वाद्यवादन सामग्री छुट्टै व्यवस्था गरेका थिए ।


लाेकेश्वर महादेव मन्दिर पूर्वखाेलामा १८ महापुराण र ८ उपपुराणको महायज्ञ लगाइसक्नुभएका विद्वान नीलकण्ठ न्यौपानेले महायज्ञहरु धर्मका नाममा व्यापार बनिरहेको बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, ‘यज्ञका नाममा सुकृति हैन, विकृति फैलिरहेको छ । गुरु पुरोहित त्यागी बन्नुपर्नेमा दक्षिणाको मोलमोलाई गर्ने अवस्था छ ।’ महायज्ञमा हुने खर्च पारदर्शी नहुने, दान प्राप्त जग्गा नामसारी नहुने र पैसा हिनामिना हुने गुनासो पनि आइरहेका छन् ।


तामझाम र राजर्षी ठाँटबाँटसँग आउने पण्डितहरुले महायज्ञको दक्षिणामा बोलकबोल गरिरहेका छन् । कतिपय स्थानमा मूल पण्डितले ग्रन्थै नर्फकाउने अवस्था पनि देखिन्छ । आदर्श पुरुषका रुपमा मानिने गुरुहरुले पैसा कुम्लो बोकेर हिंड्दा सामाजिक सम्मान मात्र होइन धार्मिक आस्थासमेत घट्न पुगेको छ ।


सरस्वती माध्यमिक विद्यालय जल्पामा आयोजित महायज्ञमा आयोजकले ४ लाख ५० हजार दक्षिणा दिँदा पण्डित नारायण न्यौपाने आयोजकसँग रिसाएर फर्किएको स्थानीय बासिन्दाले बताएका छन् । चन्द्र माध्यमिक विद्यालय चापपानीमा आयोजित महायज्ञबाट भने उहाँले दक्षिणा र कलाकार खर्च भनेर ५ लाख रुपैंया लिएका छन् । यो रकमलाई आयोजकहरुले अन्यत्रको तुलनामा आफूहरुले कम दिएको बताएका छन् ।


जल्पामा पण्डितसँग आएका कलाकारहरुले खैरनीबाट २ जना युवती समेत भगाएर लगेका छन् । गुरु त्यागी हुनुपर्ने, दक्षिणामा कबोल गर्न नहुने मान्यता भत्काउँदै यज्ञयज्ञादीलाई ठेक्कामा सञ्चालन गर्ने प्रवृति बढेको छ । सरोकारवालाले महायज्ञमा गजल, झाम्रे, लोकगीतमा दर्शक नचाएर मनोरञ्जन दिने र सम्पत्ति कमाउने माध्यम बन्नुलाई सामाजिक विकृति भनेका छन् ।