सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

भेडे खुर्सानी बेचेर एक कराेड कमाउने लक्ष्य छः पन्त

बोली । २२ बैशाख – रैनादेवीछहरा गाउँपालिका सिद्देश्वरका सुदर्शन पन्तले वार्षिक १ करोड रुपैँया आम्दानी गर्ने लक्ष्यका साथ भेडे खुर्सानी खेती गर्नुभएको छ ।


पाल्पाको सिद्देश्वर जस्तो दुर्गम भेगमा तरकारीले ढाकिएको बारी र टिप्ने बेला भएका पोटिला भेडे खुर्सानी देख्दा जो कोहीलाई पनि पन्तको मेहनत र पौरखलाई सम्मान गर्न मन लाग्छ । श्रमप्रतिको भावनालाई स्याबास भन्न मन लाग्छ । पन्तले एन्टी हेल स्ट्रोन नेट अर्थात् असिनापानीबाट जोगिने जालीको प्रयोग गरी करिव ५० रोपनी बारीमा भेडे खुर्सानी लगाउनुभएको हो । गत वर्ष असिनापानीले ठूलो ५० लाखभन्दा बढी उत्पादनमा क्षति पु¥याएपछि पन्तले असिनापानीबाट जोगिने जालीको प्रयोग गरी खेती गर्नुभएको हो ।


कृषि ज्ञान केन्द्र पाल्पाका प्रमुख किशोरमान श्रेष्ठले पाल्पामा प्रदेश सरकारबाट कृषितर्फ ६ जनाले अनुदान पाएकोमा सुदर्शन पन्तको फर्म उत्कृष्ठ रहेको बताउनुभयो । ज्ञान केन्द्रका प्रमुख श्रेष्ठले सफल कृषकले कसरी उत्पादन र बजारीकरण गर्न सक्दछन् भन्ने कुराका लागि पन्तको खेती हेर्नलायक रहेको छ भन्नुभयो । २९ वर्षका पन्तले ५ नं. प्रदेशको कृषि अनुदान कोष कार्यक्रमअन्तर्गत् कृषि ज्ञान केन्द्र पाल्पाबाट १० लाख रुपैंया अनुदान पाउने हुनुभएको छ ।


यसैगरी तानसेन १४ अर्गली रविदासका निर्मल रानाले १५ लाख रुपैँया आम्दानी गर्ने लक्ष्यका साथ तरकारी खेती गर्नुभएको छ । ३५ वर्षका रानाले निमिसा कृषि फार्म दर्ता गरी करिव २५ रोपनी खेतमा तरकारी लगाउनुभएको छ । मल्चिङ प्रविधिको प्रयोग गरेर काँक्रो, भिण्डी, सिमी र बोडी लगाएको उहाँले जानकारी दिनुभयो ।


धेरै खेतारा नचाहिने, उकेरा लगाउन नपर्ने र उत्पादन धेरै लिन सकिने भएकाले २ लाख रुपैँयामा मल्चिङ मेशिन खरिद गरेर खेती गर्न सुरु गरेको उहाँको भनाई छ । खेती गर्दा बाँस, डोरी, ज्यालादारी श्रमिक र ढुवानीमा धेरै लगानी गर्नुपर्ने कृषक रानाको भनाई छ । एसएलसी पास गरेपछि लाहुरे हुने रहर गर्नुभएका रानाले असफलतापछि केही समय पुस्तक तथा स्टेशनरी व्यवसाय गर्नुभएको थियो । वैदेशिक यात्राको सोंच छोडेर तरकारी खेतीमा प्रवेश गर्नुभएका राना अहिले जिल्लामा सफल युवा कृषकको पहिचान बनाउनुभएको छ ।


प्रदेश सरकारको कार्यक्रम देखिएन भन्ने गुनासो आइरहेका बेला कृषि अनुदानका लागि छनौट भएका किसानहरुले आफूहरु उत्साहित बनेको बताएका छन् । पाल्पामा यस वर्ष सिद्देश्वर, अर्गली, रामपुर र पूर्वखोलाका ६ कृषकले प्रदेशको अनुदान पाएका छन् । खेतीको प्रकृति र उत्पादन हुने क्षेत्रका आधारमा किसानले ४ देखि १० लाख अनुदान पाउने छन् । पैसा कमाउन विदेशै जानुपर्छ भन्ने मान्यता बोक्ने युवाहरुका लागि सुदर्शन पन्त र निर्मल राना जस्ता युवा उद्यमीका फार्म एउटा महत्वपूर्ण पाठशाला बनेका छन् ।