सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव नुवाकोटमा युद्ध स्मारक पार्कको शिलान्यास पाल्पामा १७ बैशाखदेखि निषेधाज्ञा पाल्पा अस्पतालमा पन्ध्र बेड थपिने पाल्पामा कोरोना संक्रमण दर बढ्दाे मैत्रीपुर्ण खेलमा नेपाली क्रिकेट समर्थक समाज पाल्पा विजयी

पाल्पामा किसानलाई पर्याप्त मल उपलब्ध

विजयकुमार बौडेल –
बोली । १ जेठ – अधिकांश स्थानमा मलको हाहाकार भईरहेको बेला पाल्पाका किसानले तरकारी, मकै र धानमा पर्याप्त मल प्रयोग गर्न पाएका छन् ।


पाल्पाका किसानले आवश्यक परेको बेला मलको अभाव भोग्नु परेको छैन । जमिन बाँझो राखे जरिवानाको निति बनाउने चर्चा चलिरहेको बेला किसानलाई उत्पादनमा सघाउन समयमै पर्याप्त मलको व्यवस्था छ । अघिल्लो बर्ष पाल्पामा कृषी सामग्री कम्पनी लिमिटेड उपसाखाले गाउँगाउँका ५७ सहकारीहरु मार्फत डिएपी, युरिया र पोटास वितरण गरिरहेको थियो । मल विक्रि गर्नको लागी हरेक सहकारीले कृषी सामग्री कम्पनी लिमिटेडमा विक्रेता नविकरण गर्नुपर्छ । पाल्पामा अघिल्लो बर्ष बिक्रि गरिरहेका ५७ सहकारी मध्ये १२ सहकारीले नविकरण गरेका छैनन् । अन्य बाँकीले नविकरण पश्चात बिक्रि गरिरहेका छन् ।


किसानलाई प्रोत्साहन गर्न सरकारले मल खरिदमा ४७ प्रतिशत अनुदान दिने व्यवस्था छ  । जसअनुसार कृषि सामग्री केन्द्रले खरिद गरि आआफ्नो डिपोबाट गाउँगाउँका सहकारीलाई बिक्री गर्छ । पाल्पा उपसाखामा अहिले सम्म १५० टन डिएपी, १५० टन युरिया र १० टन पोटास सञ्चित रहेको उपसाखा कार्यालयका प्रबन्धक सुमन पन्थीले जानकारी दिनुभयो । “अहिले मकै खन्ने बेला हो, यो बेला युरियाको एकदमै धेरै माग हुन्छ ।” प्रबन्धक पन्थीले भन्नुभयो । “अन्य जिल्लामा त अहिले अति हाहाकार छ । अली बेलैमा सोंचेर सञ्चित गरेको भएर यो बर्षलाई पुग्छ भन्नेमा ढुक्क छु ।”


कृषी सामग्री कम्पनी लिमिटेडबाट सहकारीहरुले डिएपी प्रतिकिलो ४३.८७ रुपैंया, युरिया प्रतिकिलो १४.८७ रुपैंया र पोटास प्रतिकिलो ३१.८७ रुपैंयामा खरिद गर्ने गर्दछन् । तानसेन नगरपालिका वडा नं. ९ दमकडाको उद्यमशिल कृषक बहुउद्देशिय सहकारी संस्था लिमिटेडका अध्यक्ष देवराज अर्यालले आफ्नो सहकारीले लोड, अनलोड र ढुवानी खर्च मात्र जोडेर उपभोक्तालाई बिक्रि गर्ने बताउनुभयो । “हामी ढुवानी, लोड र अनलोडको बाहेक अरु एक पैसा पनी किसान बाट लिँदैनौ ।” अध्यक्ष अर्यालले भन्नुभयो । “हामीकहाँ गोदामको समस्या छ । १०० बोरा मात्र अट्छ, त्यही पनी किसानलाई समस्या नहुने गरि व्यवस्थापन गरेका छौं ।”


उद्यमशिल कृषक बहुउद्देशिय सहकारी संस्था लिमिटेड बाट अहिले किसानले चाहिएजती मल पाएका छन् । किसानले उद्यमशिल सहकारी बाट डिएपी प्रतिकिलो ५०, युरिया २२ र पोटास ३५ रुपैंयामा प्राप्त गर्छन ।


किसानहरुले मल नपाएर महंगो दरमा व्यापारिक एग्रोभेट बाट किनेर हाल्नु परेको छैन । सरकारको अनुदानमा पर्याप्त मल पाउँदा पाल्पामा यो बर्ष उत्पादन समेत बढ्ने अनुमान गरिएको छ । अनुदानमा पर्याप्त मल पाएपनी भारतबाट तरकारी आउँदा उत्पादित तरकारीले मुल्य भने नपाउने किसानहरुको गुनासो छ ।