सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव बैंक ब्याजदर विरुद्ध अर्थमन्त्रीलाई उद्योग वाणिज्य संघ पाल्पाको ज्ञापन पत्र प्रेस चौतारी पाल्पाकाे घुम्ती बैठक रम्भामा सम्पन्न तिनाउमा लैंगिक सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न इन्फिनिटि लघुवित्तको व्यवसायिक तरकारी खेती तालिम सम्पन्न हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन

पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर)

विजयकुमार बौडेल –
फागुन ०४ – पाल्पा महोत्सव २०७६ मा गोरु नारेर पेलेको उँखुको खुदो खानेको भिड लागेको छ ।


गुल्मी जिल्लाबाट गोरु, उँखु ल्याई परम्परागत तरिकाले तयार पारिएको खुदो खाने भिड लागेको हो । मेलाका सहभागीहरुले गोरु नारेर मेसिन घुमाई उँखु पेलेको अनौठो मानेर हेर्दै अर्गानिक उँखुको जुस, खुदो चाख मानेर खाईरहेका छन् ।


अर्घाखाँची घर भई हाल रुपन्देही योगीकुटी बस्दै आउनुभएका हरीप्रसाद गौतमले गोरु नारेर मेलास्थलमै उँखु पेलेर खुदो तयार गर्नुभएको हो । हाल १२ जनाले खुदो उत्पादनमा काम गरिरहेका छन् । गोरु धपाउने, उँखु लगाउने, पकाउने, जुस, खुदो, गुँड बेच्ने कामका कामदारहरु व्यस्त छन् ।
सञ्चालक गौतमले टिमुरको छोप, कोदोको पिठो र फापरको पिठो समेत विक्रि गरिरहनु भएको छ ।

कोदोको पिठो सय रुपैंया प्रतिकेजी, फापर २०० रुपैंया प्रतिकेजी, गुँण २४० रुपैंया प्रतिकेजी, खुदो १७० रुपैंया प्रतिलिटर, टिमुरको छोप २५० रुपैंया पाउ र ४० रुपैंया प्रतिकप तातो खुदो विक्रि भईरहेको छ । उँखु पेलेर जुस, अदौटो, खुदो, गुँड लगाएतका उत्पादन गरेर विक्रि भईरहेका छन् । खुदो उच्च कार्वोहाईड्रेडयूक्त भएकाले धेरैको ध्यान यसमा गएको सञ्चालक गौतमले बताउनुभयो ।


खुदोले मेलास्थलमा दौडधुप गर्दा धुलोको कारणले हुने विभिन्न समस्याहरु समाधान गर्ने भएकाले पनी यहाँ लोकप्रिय भएको गौतमले बताउनुभयो । उँखुको खुदो सुगर भएका रोगीहरुले पनी खान मिल्ने भएकाले मेलास्थलमा सबैमाझ यो लोकप्रिय भएको छ । गौतमले अहिले सम्म ६० महोत्सव स्थानमा गोरुद्धारा पेलेको खुदो विक्रि वितरण गर्नुभएको छ ।


पाल्पा महोत्सव २०७६ का सचिवालय संयोजक पर्सुराम पौड्यालले विदेश जाने युवाहरुलाई ६० बर्षे वृद्धले सञ्चालन गरेको कार्य प्रेरणाको श्रोत भएको बताउनुभयो । पौड्यालले आयोजकले परम्परागत कृषी प्रविधी प्रदर्शन गर्न अनुरोध गरेको बताउनुभयो । सञ्चालक गौतमले महोत्सवको चौंथो दिनसम्म ७५ हजार रुपैंयाको व्यापार गरेको बताउनुभयो ।


यो प्रविधि नदेख्ने नयाँपुस्ताले नदेखेकाले अचम्म मानेर हेर्ने गरेका छन् । पाल्पा महोत्सव २०७६ मा कृषी र पर्यटनका लागी निशुल्क स्टल दिएको स्टल व्यवस्थापन संयोजक कमल ढकालले जानकारी दिनुभयो । महोत्सवमा दैनिक दर्शकहरुको भिड बढ्दै गएको मुल आयोजक समितिका संयोजक तथा पाल्पा व्यापार संघका अध्यक्ष चिरञ्जिवी पोखरेलले जानकारी दिनुभयो ।


महोत्सवको तेश्रो दिन सम्म २३ हजार दर्शकले अवलोकन गरेको र १ करोड ६० लाखको कारोबार भएको आयोजकले जनाएको छ ।