सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा
सामुदायिक रेडियो मदनपोखरा


Breaking
रम्भाले स्थापना गर्यो ५० शैयाको क्वारेन्टाईन रिब्दीकोटले बन्द गर्यो विद्युतिय हाजिरी रम्भाले गर्यो सबै विद्यार्थीको दुर्घटना विमा रिब्दीकोटमा कोरोना सचेतना र निशुल्क माक्स वितरण रिब्दीकोटको चिस्यान केन्द्रमा राखिएका सुन्तला दोब्बर मुल्यमा बिक्री शाखा खोलेर गैरकानुनी कारोबार गर्दै लालीगुराँश सहकारी कोरोनाको हल्लाले पाल्पामा मास्क अभाव पर्यटकको आतिथ्यतामा सुधार गर्न पाल्पाका होटल व्यवसायिलाई अनुरोध बन्दिपोखरामा बैंकबाट सामाजिक सुरक्षा भत्ता रम्भामा एक घर एक धारा अभियान तिव्र बगनासकाली द्धारा ५० प्रतिशत अनुदानमा मौरीपालन सामग्री वितरण एन आई सी एशिया बैंकद्धारा विमा दावी रकम प्रदान मेला महोत्सव नगर्न जिल्ला प्रशासन कार्यालय पाल्पाको अनुरोध पाल्पा चिनाउन पोखरामा डिजिटल स्क्रिन पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड पाल्पा महोत्सव : टपरीमा स्वादिष्ट ममको व्यापार भ्याई नभ्यााई पाल्पा महोत्सवमा गोरु नारेर पेलेको अर्गानिक खुदो (फोटोफिचर) पाल्पा महोत्सवमा महिलाहरुको खानाघर आकर्षणको केन्द्र दमकडामा पाल्पा महोत्सवको भव्य उद्घाटन ओके बाजेद्धारा रेडियो मदनपोखरामा उत्कृष्ट उद्यमी अक्षयकोष स्थापना सहकारिको तरकारि बोकेको जिप दुर्घटना पत्रकार महासंघ पाल्पाको सदस्यमा थप ९ जना सिफारिस फरक क्षमताका विद्यार्थीलाई रिब्दीकोटको न्यानो कपडा पराेपकारी संगिता : विद्यार्थी र वृद्धहरु संग जन्मदिन छाेराकाे जिवन विमा बन्याे बयम्बुकाे जिउने आधार रिब्दीकोटमा आउँदो बर्ष सबै घरमा धारा चापपानीको पिपल काण्ड नालीबेली श्रीपञ्चमीको अवसरमा दमकडा माविमा अक्षरारम्भ पाल्पा महोत्सव २०७६ को तयारी तिब्र स्थानिय तहले गरेका कामको प्रचार हुन सकेन : रिब्दीकोट अध्यक्ष जिसी विजय दौड पाल्पामा बेलायती देखी जापानी नागरिक (फोटोफिचर) पर्यटन बर्ष प्रवर्द्धनका लागी पाल्पामा दौड प्रतियाेगिता हुने नेकपा पाल्पाको अध्यक्षमा आचार्य, नेतृत्व चयनले कार्यकर्ता उत्साहित हिन्दुको भगवान मानिने डेढसय गाई ऋिषिकेश मन्दिर परिसरमा बेवारिस कालीगण्डकीमा र्याफ्टिङ उत्सव बैंक ब्याजदर विरुद्ध अर्थमन्त्रीलाई उद्योग वाणिज्य संघ पाल्पाको ज्ञापन पत्र प्रेस चौतारी पाल्पाकाे घुम्ती बैठक रम्भामा सम्पन्न तिनाउमा लैंगिक सचेतना कार्यक्रम सम्पन्न इन्फिनिटि लघुवित्तको व्यवसायिक तरकारी खेती तालिम सम्पन्न हल्ट प्राइस पोखरा विश्वविद्यालयको २०२२/०२३ का लागि आयोजक कमिटी गठन

पाल्पा महोत्सव : माटो परिक्षण गराउन किसानको भिड

विजयकुमार बौडेल –
फागुन – पाल्पा महोत्सव २०७६ मा किसानहरुले निशुल्क माटो परिक्षणको लाभ लिएका छन् ।


प्रदेश नं. ५ को माटो तथा मल परिक्षण प्रयोगशाला खजुरा बाँकेले पाल्पा महोत्सव स्थलमा माटो तथा मल परिक्षण घुम्ती शिविर राखेपछी किसानहरुले लाभ लिएका हुन । प्रयोगशालाले प्रदेश ५ का १२ वटै जिल्लामा घुम्ति शिविर सञ्चालन गर्ने गरेको छ । कार्यालयले किसान, ज्ञान केन्द्र, समुह, सहकारी लगाएतको माग अनुसार घुम्ति शिविर सञ्चालन गर्ने गरेको छ ।


कार्यालयका प्रमुख तथा माटो विज्ञ पर्शुराम शर्माले अहिले सम्म १४ स्थानमा घ्म्ती शिविर सञ्चालन गरिसकेको बताउनुभयो । “किसानले खेती गरिरहेको माटो पुर्खौंदेखी प्रयोग भईरहेको छ तर त्यसको उपचार भएको छैन । पहिले भन्दा अहिले गाईबस्तुको मल कम प्रयोग हुने भएकाले पनी माटोको उत्पादन शक्ति कम भईरहेको छ ।”


प्रमुख शर्माले भन्नुभयो । “माटोको जाँच गरायो भने त्यसको अवस्था के छ भनेर बुझ्न सकिन्छ । विरामी भएको भए अर्थात उत्पादन शक्ति कमजोर भएको भए त्यसको उपचार गर्ने विधी हामी बताउँछौं ।” किसानहरुले खेती गरिरहेको माटोमा के तत्व थप आवश्यक छ भन्ने सल्लाह प्रयोगशालाले जानकारी दिने प्रमुख शर्माले बताउनुभयो ।


प्रयोगशालामा ५ जना प्राविधिकहरुले काम गरिरहनु भएको छ । पाल्पा महोत्सवमा ४० जना किसानहरुले माटो परिक्षण गराएका छन् । “धेरैजसो किसानको माटोमा क्षरिय रहेछ । पाल्पाका किसानहरुको माटोमा नुनिलो बढी छ । नुनिलो भयो भने माटोको खाद्यतत्व विशाक्त हुन्छ । अनी विरुवाले आवश्यक तत्व लिन सक्दैन ।” प्रमुख शर्माले भन्नुभयो ।


“माटो नुनिलो भएमा प्राङ्गारिक मल प्रसस्त प्रयोग गर्नुपर्छ । माटोमा पानी भरेर बगाउनुपर्छ । तितेपाती, असुरो र ढैंचा जस्ता चिजको मल बनाएर प्रयोग गर्नुपर्छ ।” पाल्पाको माटोमा सामान्य क्षरियपन बढेपनी बिग्रिनसकेको तर सुधार भने आवश्यक रहेको प्रमुख शर्माको भनाई छ ।
घुम्ति शिविरबाट अम्लिय या क्षरिय छ ? भन्ने थाहा पाउने पिएच परिक्षण, प्रमुख खाद्य तत्व नाईट्रोजन, फस्फोरस र पोटासको मात्रा थाहा पाउने तथा प्राङ्गारिक पदार्थ परिक्षण गरिने प्रमुख शर्माले बताउनुभयो ।


माथागढी गाउँपालिका वडा नं. ६ का दुर्गा प्रसाद काफ्लेले माटो परिक्षण कसरी गर्ने भन्ने बुझ्न आएको भन्दै निकै जरुरी रहेको बताउनुभयो । काफ्लेले अहिले माटो परिक्षण नगराए पनी गाउँपालिका या कृषी ज्ञान केन्द्रको माध्यमबाट माटो परिक्षण गराउने बताउनुभयो ।


पाल्पा महोत्सवमा कृषी र पर्यटनका सबै स्टलहरुलाई निशुल्क गरिएको स्टल संयोजक कमल ढकालले बताउनुभयो । पाल्पाको कृषी र पर्यटनलाई विकास गर्न पाल्पा व्यापार संघ सधै तत्पर रहेको र सोही अनुसार कार्ययोजना बनाएर आगामी दिनमा पनी काम गर्ने पाल्पा व्यापार संघका अध्यक्ष तथा मुल आयोजक समितिका अध्यक्ष चिरञ्जिवी पोखरेलले बताउनुभयो ।